پیش بینی وضعیت اقتصاد جهان در ۲۰۲۰

کدخبر: 322072
اقتصاد نیوز: صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ را کاهش داد و اعلام کرد انتظار دارد رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی به ۳.۳ درصد برسد که کمتر از پیش بینی ۳.۴ درصدی ماه اکتبر است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ یک مقام ارشد صندوق بین المللی پول گفت، به نظر می رسد که رشد اقتصاد جهانی به کف رسیده و افت بیشتری در کار نخواهد بود، اما چشم اندازی از ترمیم اقتصادی دیده نمی شود و ریسک های مختلف از تنش های تجاری تا شوک های زیست محیطی موجب شده تا چشم انداز اقتصاد جهان نامطمئن شود.

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود همچنین پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 و 2021 میلادی را کاهش داده که علت اصلی آن کاهش بیش از حد انتظار رشد اقتصادی هند و دیگر بازارهای نوظهور بوده است، هرچند گفته که توافق تجاری امریکا و چین امیدواری ها در مورد پایان روند افت فعالیت های اقتصادی را بیشتر کرده است.

در حالی که جنگ های تجاری بر صادرات و سرمایه گذاری جهانی سایه افکنده، اقتصاد جهانی در سال 2019 میلادی رشدی 2.9 درصدی را به ثبت رسانده که پایین ترین نرخ رشد از زمان بحران مالی جهانی تاکنون بوده است.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در کنفرانسی خبری که در آستانه آغاز نشست مجمع جهانی اقتصاد برگزار شد گفت: «ما هنوز به نقطه بازگشت رشد اقتصاد جهانی نرسیده ایم... واقعیت این است که رشد اقتصاد جهانی همچنان ضعیف است.»

«در همین چند هفته ابتدایی سال نوی میلادی ما شاهد افزایش تنش های ژئوپلتیک در خاورمیانه بوده ایم و اقتصاد جهانی تاثیرات گسترده ای از شوک های زیست محیطی به خود دیده است. ما این تاثیرات را در استرالیا و بخش هایی از آفریقا مشاهده کرده ایم.»

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی به 3.3 درصد برسد که کمتر از پیش بینی 3.4 درصدی ماه اکتبر است. این موسسه همچنین پیش بینی خود برای سال 2021 را از 3.6 به 3.4 درصد کاهش داده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما