کدخبر: ۳۴۱۱۹۷ لینک کوتاه

آغاز یکصدوهفتادونهمین نشست اوپک

اقتصادنیوز؛ یکصدوهفتادونهمین نشست وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دقایقی پیش به صورت وبینار آغاز شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ ایلنا از وزارت صمت، اعضای اوپک در این نشست که عصر امروز (شنبه، ۱۷ خردادماه) آغاز به‌کار کرده است، با بررسی تعهد اعضای این سازمان به توافق کاهش تولید ماه آوریل، برای توازن بازار نفت تصمیم‌گیری خواهند کرد.

اوپک در نشست امروز اگرچه با چالش پایبند نبودن عراق، نیجریه و آنگولا به‌ کاهش تولید مواجه است، اما وزیر انرژی عربستان در خبری که از سوی رویترز منتشر شد  پیش‌بینی کرد موفقیت در نشست وزارتی امروز کشورهای عضو و غیرعضو اوپک تضمین شده است.

یازدهمین نشست اوپک و غیراوپک نیز ساعاتی پس از این نشست برگزار خواهد شد.

۲۳ کشور تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوریل بر سر کاهش تولید در سه مرحله به ترتیب ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای مدت دو ماه، ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای ۶ ماه و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برای ۱۶ ماه به توافق رسیدند.

تمدید توافق فعلی اوپک (۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه) برای یک الی ۲ ماه مشروط به همراهی همه ۲۳ کشور عضو و غیرعضو اوپک یکی از مهمترین سناریوی اوپک پلاس در نشست پیش روی است. احتمال نهایی شدن این سناریو آنگونه که شواهد نشان می دهد، بالاست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند