کدخبر: ۳۴۴۷۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار ارز وطلای پایتخت؛ رفت‌وبرگشت دلار ازکانال ۲۰ هزار تومانی/ تداوم حضور سکه در کانال هشت میلیون تومانی

اقتصادنیوز: در چهارمین روز هفته، دلار برای اولین بار از مرز ۲۰ هزار تومانی عبور کرد؛ سکه تمام بهار آزادی نیز با قدرت از سطح ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور کرد و به محدوده ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی وارد شد. با این حال در ساعات انتهایی امروز دلار به کانال ۱۹هزار تومانی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز امروز،‌ شاخص ارزی 500تومان رشد را تجربه کرد و به بهای 20 هزار و 300 تومان رسید. افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و بالا رفتن نوسانات بازار، کاسبی جدیدی را برای دلالان خرد بازار ایجاد کرده است؛ به گفته برخی فعالان رسمی ، دلالان و بعضا برخی افراد عادی، صبح ها به سوی صرافی های منتخب عرضه ارز می روند و سعی می کنند با قیمت اعلامی صرافی ملی، از این صرافی ها اقدام به خرید ارز کنند. در روزهای اخیر درست است که قیمت دلار در صرافی های منتخب رشد کرده است، ولی رشد در بازار آزاد  به اندازه ای بوده است که هم چنان این تاکتیک برای بازیگران خرد موثر بوده است. به عنوان مثال، امروزدر حالی که قیمت صرافی های منتخب به حدود 19 هزار و 600 تومان رسیده بود، هم چنان فاصله ای بین 700 تا هزار  تومان با قیمت بازار آزاد وجود داشت. این فاصله به معنای آن است که سفته بازان خرد می توانند از صرافی های منتخب ارز بخرند و بعضا به مردم عادی در حاشیه خیابان با قیمت های بالاتر بفروشند.

در واقع، در گذشته نیز شاید چنین امکانی وجود داشت،‌ ولی از آن جایی که حجم تقاضا محدودتر بود، کمتر کسی به دنبال کسب چنین سودهایی بود. در شرایط فعلی گفته می شود که تقاضا در بازار بیشتر شده و همین مساله موجب شده است که صرافان نیز در زمینه عرضه ارز کمی محدودیت ایجاد کنند. به عنوان مثال، یکی از فعالان رسمی اشاره می کرد که صرافان بعضا به جای 2 هزار و 200 دلار به مخاطبان خود بین 500 تا هزار دلار، عرضه می کنند. با وجود این، هم چنان سفته بازان خرد به این صرافی ها مراجعه می کنند. این مساله موجب شده است که صف های ارزی تا حدی به بازار بازگردند، هر چند که طول آن ها به اندازه گذشته نیست. با این حال، از آن جایی که قدرت سمت عرضه هم پایین آمده است، همین میزان تقاضا هم می تواند در بازار نوسان ایجاد کند.

در واقع می توان گفت در روزهای اخیر میزان تقاضا در بازار افزایش پیدا کرده است؛ با این حال، نمی توان انکار کرد که مشکلات سمت حواله ای و عرضه ارز نیز در رشد قیمت ها اثر داشته است. شاید بتوان گفت جرقه افزایش قیمت ارز از سمت ضعف عرضه ایجاد شد و پس از آنکه معامله گران از این ضعف به واسطه رشد قیمت ها آگاه شدند، تقاضا نیز افزایش یافت.

در چنین شرایطی، در مرحله اول، به نظر می رسد که نیاز است تجار از سمت عرضه ارز مطمئن شوند. برگشت ارز صادراتی می تواند تا حدی قیمت ها را عقب ببرد، ولی هم اکنون سیگنال محکمی به بازار داده نشده است که عرضه ارز تقویت خواهد شد. در این میان، صحبت های رییس کل بانک مرکزی نیز در بازار چنین انعکاسی نداشت که سمت عرضه ارز به زودی قوی خواهد شد. صبح روز سه شنبه نیز قیمت ها بالاتر رفتند و این مساله موجب شد که صحبت های رییس کل در بازار اثر مشهودی نداشته باشد.

البته نمی توان انکار کرد که بازار ارز و سکه از حرکت تعادلی خود خارج شده است؛ با این حال، باید تغییری در سمت و سوی عرضه ارز احساس شود که بازار به تعادل خود بازگردد. تا زمانی که چنین تغییری در بازار حس نشود، تقاضای افراد عادی در بازار ادامه خواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند