کدخبر: ۳۴۵۲۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزارت صمت: دلار نفتی تقریبا تمام شده است!

اقتصادنیوز: ​سرپرست وزرات صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تحریم‌ها و جنگ اقتصادی دلار نفتی تقریباً تمام شده و باید به دنبال کسب دلار صنعتی باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، حسین مدرس‌خیابانی اظهار داشت: مهم‌ترین رویکرد ما در حال حاضر حمایت از محصولات ساخت ایران و تولید داخلی است و باید با ایجاد زنجیره تامین بین کارخانجات قطعه‌سازی، از قطعه‌سازی صرف فراتر رفته و به تولیدکننده ماشین تبدیل شویم.

وی با تاکید بر لزوم قطع واردات محصولاتی که مشابه آنها در داخل تولید می‌شود، گفت: سال قبل 44 میلیارد دلار کالا وارد کشور کردیم که 82 درصد واردات ما مواد اولیه و واسطه‌ای بودند که برای رونق تولید وارد کشور شدند. با این حال باید میزان ارزبری واردات کالاهای غیرمرتبط با تولید را کاهش دهیم تا تولید ملی جان بگیرد.

مدرس‌خیابانی راهبرد اصلی وزارت متبوع خود را تامین مواد اولیه تولید و اختصاص ارز دولتی به این حوزه عنوان کرد و افزود: در این زمینه رایزنی‌های زیادی با بانک مرکزی صورت گرفته و بانک مرکزی آمادگی کامل خود را برای تامین ارز واردات مواد اولیه اعلام کرده تا بتوانیم با حداکثر توان به جهش تولید کمک کنیم.

سرپرست وزرات صمت با اشاره به رشد صنعتی بالای کشور در سال‌های اخیر ادامه داد: راهکار ما این است که ارز را از صادرکننده گرفته و به واردکننده بدهیم تا درآمد حاصل از تولید صرف رونق تولید شود و شاهد ورود ارز صادراتی به بازار سیاه ارز نباشیم.

مدرس خیابانی همچنین از باز شدن 80 درصد از مرزهای تجاری و صادراتی کشور خبر داد و گفت: باقی مرزها و پایانه‌های صادراتی را هم به مرور با رایزنی باز خواهیم کرد و همه انرژی را برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه به‌کار خواهیم گرفت.

وی همچنین به وجود 220 واحد تولیدی و صنعتی تعطیل‌شده در استان قزوین اشاره کرد و افزود: یکی از برنامه‌ّ‌های مهم وزارت صمت در سال جهش تولید احیای واحدهای صنعتی راکد و غیرفعال است که در این زمینه برنامه‌ریزی صورت گرفته و به زودی برای احیای این واحدها اقدام خواهیم کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند