کدخبر: ۳۴۵۳۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای تهران؛ دو سناریوی دلار برای هفته آینده

اقتصادنیوز: در آخرین روز هفته دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد و در مقطعی حتی به کانال ۱۸ هزار تومانی بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز  ‌از اواسط روز پنج شنبه خریدها افزایش یافت و قیمت با برگشت به کانال 19 هزار تومانی به بهای 19 هزار و 150 تومان رسید. این قیمت 350 تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. به این ترتیب، ‌دلار در 2 روز انتهایی هفته هزار و 150 تومان از ارزش خود را از دست داد. سقوط دلار در حالی صورت گرفت که در 4 روز ابتدایی هفته، هزار و 510 تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. در واقع بازار در هفته گذشته دو روایت داشت: روایت صعودی 4 روز اول و روایت نزولی دو روز آخر.

آنچه برای معامله گران اهمیت زیادی دارد، روند بازار در روز جاری ست؛ دسته ای از آن ها باور دارند، دلار بیشتر از این ریزش نخواهد کرد و بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفت. این گروه چند استدلال و نشانه را برای افزایشی شدن قیمت بیان می کنند. اولین نشانه ای که آن ها مطرح می کردند، روند افزایشی دلار در معاملات پشت خطی بود. به گفته آن ها، روز جمعه دلار بعضا در معاملات پشت خطی در محدوده 19 هزار و 400 تومانی معامله می شد. دومین نشانه ای که آن ها مطرح می کردند، بازگشت دلار از کانال 18 هزار تومانی بود. از نظر افزایشی ها، این بازگشت نشان می داد که دلار کف خود را پیدا کرده است و پس از اصلاحی موقت در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت. عامل دیگری که افزایشی ها را به بالا رفتن قیمت دلار در روز شنبه امیدوار می کند، احتمال استفاده معامله گران از جو روانی حاصل از اخبار سیاسی بود که در انتهای هفته مطرح می شد. یکی از این خبرها که ممکن است بازار را تحت تاثیر قرار دهد، خبر تحریم های جدید آمریکا بود.

در مقابل نگاه افزایشی  ها، کاهشی های بازار قرار داشتند که معتقد بودند، بازار ظرفیت رشد بیشتری را ندارد. از نگاه آن ها، در هفته های اخیر، دلار دچار یک عدم تعادل قیمت شد که احتمالا به دلیل هیجان و اختلال در سمت عرضه بود. با این حال، در انتهای هفته، عرضه ارز تقویت شد و همین موضوع موجب افت شدید قیمت ها شد. از نگاه کاهشی ها، زمانی که عرضه ارز بهبود یافته است، دیگر نمی توان انتظار نوسانات افزایشی شدید را داشت.

در هفته ای که گذشت، نبرد افزایشی ها و کاهشی های ارزی در نهایت منجر به برد افزایشی ها شد، چرا که دلار حدود 9/1 درصد بازدهی را به ثبت رساند. با این حال، میزان رشد دلار در هفته گذشته بسیار کمتر از سکه بود. سکه تمام بهار آزادی در اولین هفته تیرماه، نزدیک به 7/7 درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. این فلز گران بها رشد بسیار زیادی را در روزهای ابتدایی هفته به ثبت رسانده بود و همین باعث شد که از دلار جلو بزند. یکی از متغیرهایی که به رشد بیشتر سکه کمک کرد، افزایش بهای طلای جهانی بود که تا نزدیکی مرز هزار و 800 دلاری بالا رفت. به گفته فعالان، این رشد اونس کمک کرد که سکه متناسب با افت قیمت دلار کاهشی نشود و بتواند حتی خود را در اوایل کانال 8 میلیون تومانی نگه دارد.

در این میان، رشد نیم سکه و ربع سکه حتی بسیار بیشتر ازسکه تمام بود. نیم سکه بالای 12 درصد در هفته گذشته رشد کرد و ربع سکه 14 درصد بالا رفت. این مساله نشان از محبوبیت سکه های کوچک در هفته گذشته دارد. برخی نیز باور داشتند، ورود تقاضای احتیاطی افراد عادی به بازار دیگر عاملی بود که کمک کرد سکه های کوچک نسبت به سکه امامی و دلار رشد بیشتری را تجربه کنند.

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند