گزارش اقتصادنیوز از وضعیت بازار ارز و طلای تهران؛ رفت وبرگشت دلار در کانال 20 هزار تومانی

کدخبر: 345791
اقتصادنیوز: امروز قیمت دلار به سطح 20 هزار و 100 تومان رسید، اگرچه که این بازار دو نیمه متفاوت را ثبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز در نیمه نخست بازار، قیمت دلار حتی تا سطح 20 هزار و 500 تومان نیز بالا برد، اما برخی سیگنال ها در بازار باعث شد که در نیمه دوم بهای دلار کاهشی شود و  به پایین کانال 20 هزار تومانی برسد. بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر دو عامل باعث فشار بر حواله درهم و متناسب آن افزایش بهای دلار می شود. موضوع نخست، صف تقاضا فعالان اقتصادی برای ورود به سامانه نیما و تهیه ارز است. موضوع دوم، نیز عدم تمایل برخی از صادرکنندگان برای ارائه یورو و جانشین کردن آن با درهم است. این موضوع باعث شده که فشار برای تهیه ارز در بازار آزاد افزایش یابد. در مقابل سیاستگذار در نظر دارد با تنظیم سیاست های سمت عرضه، معادله بازار را در روزهای آینده تغییر دهد. 

رفت و برگشت دلار 

بازار ارز در ابتدای امروز با هیجان شروع به فعالیت کرد، اگرچه که هر چه از زمان بازار می گذشت، این هیجان کاذب فروکش کرد و رفتار منطقی معامله گران در بازار حکفرما شد. بهای دلار که در روز شنبه در سطح 19 هزار و 700 تومان قرار داشت، به یک بار تا سطح 20 هزار و 500 تومان نیز رشد کرد، اما پس از آن یک روند نزولی در بازار حکفرما شد، تا در نهایت شاخص بازار ارز در سطح 19 هزار ونهصد تومان قیمت گذاری شود. به نظر می رسد که انتشار خبر عرضه ارز در هفته گذشته نیز بر انتظارات کاهشی اثرگذار بود. روز گذشته اعلام شد که در در هفته قبل رکورد بالاترین میزان فروش ارز در سامانه نیما به ثبت رسید. رقم عرضه شده ارز در سامانه نیما در هفته قبل 429 میلیون یورو بود که رشد 92 درصدی را نسبت به هفته قبل از آن ثبت کرده است. سیاستگذار با اعلام این خبر اعلام کرد که ورودی بازار در هفته گذشته به خوبی تقویت شد و انتظار عکس العمل قیمتی آن در بازار وجود خواهد داشت. روز گذشته قیمت سکه نیز متناسب با افزایش قیمت ارز روند افزایشی به خود گرفت تا به سطح 8 میلیون و 700 هزار تومان برسد. البته قیمت سکه نیز کمی بالاتر از این سطح قیمت گذاری شده بود، که با تصحیح قیمتی در انتهای بازار روبرو شد. 

دو عامل فشار در بازار ارز 

اگرچه که گزارش ها نشان می دهد که عرضه ارز در بازار تقویت شده، اما به نظر می رسد که دو عامل در هفته های اخیر باعث فشار بر قیمت ها می شود.  گزارش ها حاکی از آن است که در حال حاضر تامین ارز برای واردات، با موانعی برای فعالان اقتصادی همراه شده است. در سامانه نیما، هم عرضه ارز صورت می گیرد و هم تقاضا برای تامین ارز وجود دارد. به نظر می رسد که در حال حاضر، صفی از متقاضیان ارز در سامانه نیما به وجود آمده و ورود به سامانه نیما برای تامین ارز با یک وقفه زمانی همراه شده است. در نتیجه برخی از فعالان تصمیم کردند که بخشی از منابع خود را از بازار آزاد تامین کنند و این موضوع باعث ایجاد فشار بر قیمت ها شده است. البته این امکان وجود دارد که با تقویت ورودی سامانه نیما، این مانع در روزهای آینده برطرف شده و در نتیجه سرعت تامین ارز وارد کنندگان بیشتر شود. نکته دیگر این موضوع است که در حال حاضر برخی از صادرکنندگان به جای تامین ارز یورویی به خصوص یورو در اروپا، سعی می کنند که درهم آن را جایگزین کنند. زیرا به نظر می رسد ارزش یورو اروپایی تا 5 درصد بالاتر از ارزش آن در بازار باشد. در نتیجه این موضوع نیز باعث افزایش تقاضا برای تامین درهم شده و سطح قیمتی آن را افزایش داده است. در نتیجه بررسی ها نشان می دهد که قیمت معادل حواله درهم بالاتر از نرخ نقدی دلار است و این موضوع فشار را بر افزایش بهای دلار نگه داشته است. البته باید توجه داشت که در حال حاضر، بازارهای جهانی با توجه به شیوع کرونا با کاهش تقاضا روبرو شدند و این موضوع نیز باعث اثرگذاری بر صادرات کشور در ماه های اخیر شده است. اما با توجه به کاهش محدودیت و بهبود روند صادراتی، به مرور عرضه ارز نیز شدت گرفته و این موضوع می تواند موانع تامین ارز وارداتی را در کشور کاهش دهد. بنابراین این احتمال وجود دارد که در هفته های آینده، فشارهای افزایشی بر قیمت ارز به مرور کم رنگ تر از گذشته شود. 

 

 

 


 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

    اقتصادنیوز: امروز اول تیر ۱۴۰۰ برای اهالی بورس روز خوشایندی بود، شاخص‌ها رشد کردند و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما