کدخبر: ۳۴۷۵۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
12 دلیل ناکامی صادرکنندگان بخش کشاورزی در انجام تعهد ارزی

۱۲ دلیل ناکامی صادرکنندگان بخش کشاورزی در انجام تعهد ارزی

اقتصادنیوز: علی شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران در یادداشتی به انتقادات از صادرکنندگان برای بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز او  در این یادداشت از مسئولان بانکی خواسته در صورتی که امکان تسری معافیت مالیاتی سالهای 98 و 99 به سال 97 وجود ندارد، مهلتی 2 تا 4 ماهه برای رفع تعهد ارزی واحدهای دارای پروانه قائل شوند.

 علی شریعتی مقدم با ذکر 12 دلیل، علت‌های ناکامی برخی از صادرکنندگان حوزه کشاورزی در عدم ایفای تعهد ارزی سال 1397 را بر شمرده است:

1-کوچک بودن بسیاری از واحدهای صادرکننده و نا آشنا بودن با مقررات ارزی و عدم امکان تطبیق سریع روابط تجاری خود با آیین نامه ها بخصوص در چند ماهه ابتدای سال 1397

2-محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه و عدم امکان بازگشت ارز به داخل کشور به روشهای متعارف 

3- فعالیت تخصصی صادرکنندگان و واحدهای بخش کشاورزی و عدم امکان استفاده از فرصت واردات کالا به جای انتقال ارز

4-فروش امانی اغلب کالاهای کشاورزی توسط واسطه های محلی به دلیل قوانین ضد پولشویی و محدودیت های اعمال شده برای ایرانیان در بازارهای هدف 

5- قیمت های پایه ی صادراتی گمرک به مراتب بالاتر از نرخ واقعی محصول در سال 1397 و 1398 بوده است. (گاه در مواردی نخ گمرکی دو تا سه برابر نرخ فروش واقعی صادراتی )

6-فروش ریالی کالای صادراتی درب کارخانه به دلیل تأمین نقدینگی جهت جلوگیری از توقف خط تولید محصول (که قاعدتا بایستی صرافی ها مورد بررسی قرار بگیرند و به همکاری بیشتر جلب شوند.

7-مواجهه ی صادرکنندگان واقعی با پدیده ی قاچاق کالا ، کارتهای اجاره ای و رقابت منفی در بازارهای هدف و اجبار در یافتن راه های خروج تولیدات از انبارها به دلیل ماهیت محصول کشاورزی به عنوان کالای فساد پذیر

8-عدم همکاری واردکنندگان و صرافی ها برای اخذ ارز حاصل از صادرات در مقطع مذکور به دلیل دسترسی به نرخ های پایین تر، از بین رفتن بخشی از منابع مالی صادرکنندگان در بد عهدی طرفهای تجاری 

9- بحران کرونا اثر خاصی بر روابط تجاری بین الملل داشته است و حتی صادرکنندگان برای پوشش تعهد ارزی خود از فروشهای بعدی یا خرید از بازار با مشکلات و زیان برخودار می باشند . 

10- مشکلات مالیاتی برای صادرکنندگان واقعی در حالی که با کاهش صادرات، مشکلات تحریم و اضافه شدن شدید هزینه ها مواجه هستند و از این روی آسیب می بینند. 

11- لزوم جلوگیری از خروج صادرکنندگان واقعی و دارای اهلیت از فعالیت صادراتی و ورود واسطه گری مخرب به کسب و کار کشاورزی بنا بر دلایلی که پیشتر به تفصیل تقدیم حضور شده است.

12-لزوم ایجاد امید و انگیزه برای تولیدکنندگان خوش نام دارای پروانه بهره برداری از وزارت جهاد کشاورزی و مجوزهای متعدد بهداشتی، استاندارد و دارای لیست بیمه با شرایط فعلی اقتصادی کشور و پیشگیری از آسیب بیشتر به این واحدها

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند