مدرس خیابانی در جمع خبرنگاران خبر داد:

افتتاح ۵ طرح بزرگ صنعتی/ ۳۸۰ واحد غیرفعال سرپا شدند

کدخبر: 352635
اقتصادنیوز: سرپرست وزارت صمت گفت: با استفاده از ظرفیت‌های خالی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، راه اندازی واحدهای تعطیل و غیرفعال صنعتی و معدنی و دستیابی به فناوری در جهت اهداف جهش تولید هستیم.‌

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فردا در ایستگاه هشتم پویش تولید، تداوم و امید پنج طرح بزرگ صنعتی و معدنی با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود که حجم سرمایه گذاری آنها ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

وی عنوان کرد: یک طرح فولادی در استان خوزستان، یک طرح تولید کربنات سدیم در استان فارس، دو سیلوی گندم در شهرستان‌های اقلید و فاراب استان فارس، طرح تولید تخته‌های ام دی اف در استان مازندران است و بالغ بر ۱۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود پنج برابر آن غیر مستقیم، اشتغالزایی داریم.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: به مرور هر هفته طرح‌های نیمه تمام کشور افتتاح می‌شود که ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی به صورت هفتگی در قالب این پویش، پنجشنبه‌ها در حال افتتاح است‌. مسیر سوم راه اندازی واحدهای غیرفعال است و ما امسال در دو حوزه تمرکز کردیم. از میان حدود ۴۵ هزار واحد صنعتی که داریم حدود ۹۵۰۰ مورد تعطیل هستند که در برنامه سال ۹۹ خود در مورد ۱۵۰۰ مورد از ۹۵۰۰ مورد، برنامه احیا داریم.

۳۸۰ واحد غیرفعال یا تعطیل در شهرک‌های صنعتی سرپا شدند

مدرس خیابانی افزود: در این چهار ماه چیزی بالغ بر ۳۸۰ واحد غیرفعال یا تعطیل در شهرک‌های صنعتی سرپا شدند و به چرخه تولید برگشتند. در حوزه معدن هم حدود ۱۱ هزار واحد معدنی داریم و تقریباً حدود ۴۴۰۰ مورد تعطیل هستند. البته بخشی از این معادن فصلی هستند و تعطیلیشان طبیعی است و با کاهش ظرفیت کار می‌کنند. حدود ۱۰۲۰ مورد در حوزه معادن کوچک قصد احیا داریم و ۱۴۰ مورد از این معادن در چهار ماه فعال شدند.

وی خاطرنشان کرد: ما برای سرعت دادن به واحدهای معدنی غیرفعال، بخش عمده‌ای از اختیارات شورای معادن را به شورای معادن استان‌ها واگذار کردیم. مسیر چهارمی داریم تحت عنوان دستیابی به فناوری‌های نوین. به هر حال وقتی که تولید با فناوری عجین شود مقیاس‌های تولید را به هم می‌ریزد و باعث جهش تولید و ارتقای توان تولید می‌شود.

سرپرست وزارت صمت در پایان تاکید کرد: با همین چهار مسیر، یعنی استفاده از ظرفیت‌های خالی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام، راه اندازی واحدهای تعطیل و غیرفعال صنعتی و معدنی و دستیابی به فناوری در جهت اهداف جهش تولید هستیم.‌

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۰ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۰ اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده…

از دست ندهید
بلیط هواپیما