پیش بینی بورس امروز | بازگشت دوباره به کانال 2 میلیون واحدی؟

کدخبر: 355338
اقتصادنیوز : دادوستدها امروز را متاثر از اخبار مربوط به تایید عرضه صندوق‌های ETF پالایشی‌ها و خبر تایید نشده از مذاکرات ایران و امریکا و البته دست یابی رسمی روسیه به واکسن کرونا دنبال می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس، یکی از نفس‌گیرترین هفته بازار سرمایه در ماه‌های اخیر، امروز به پایان می‌رسد. رونمایی از آنچه گشایش اقتصادی خوانده می‌شد و در ادامه بحث بر سر عرضه یا لغو عرضه دارا دوم مهم‌ترین مسائلی بود که این هفته اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داد. از یک سو در دو روز ابتدایی هفته و با امید به رونمایی از طرح دولت،  بازار ارز و طلا افت محسوسی را تجربه کرد و دلار به کانال 20 هزار تومان بازگشت. هر قطعه سکه طرح جدید نیز به محدوده 10 میلیون تومان نزدیک شد. اما در ادامه با روشن شدن ابعاد جدیدی از طرح گشایش اقتصادی، بازار ارز بار دیگر ساز صعود کوک کرد و در بازار آزاد تا مرز 23 هزار تومان بالا آمد. اما برای بازار سرمایه منتفی شدن عرضه سهام چهار پالایشگاه مهم کشور در قالب صندوق ETF، مسئله‌ای بود که هم افت قیمت این چهار نماد را در پی داشت و هم کلیت بازار را به صف فروش کشاند، تا جایی که شاخص کل در طی دو روز بیش از 100 هزار واحد افت داشته و دوباره به زیر 2 میلیون واحد بازگشت.

 اما بازارهای جهانی نیز روز گذشته دستخوش نوسانات سنگین بود. رئیس جمهور روسیه روز گذشته اعلام کرد این کشور به واکسن کرونا دست یافته است. همین خبر باعث ریزش 6 درصدی قیمت اونس طلا شد تا بعد از هفته‌های متمادی که روند صعودی داشت و تا مرز 2060 دلار هم بالا آمده بود، این بار افت قابل توجهی را تجربه کرده باشد. نقره اما ریزش قابل توجهی داشت و در چند ساعت اخیر بیش از 7 درصد ریزش داشته است. البته نوسانات فلزات پایه نیز به همین نحو بوده است و مس با افت 2 درصدی اکنون در کانال 6300 دلار در حال نوسان است.

بورس تهران

یک نکته مهم بازار: روند بازار امروز می‌تواند متاثر از خبرهای منتشر شده اما تایید نشده حول لغو تحریم‌های غیرهدفمند باشد. درحالی که روز گذشته خبرهای تایید نشده مبنی بر مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا و با محوریت آلمان به گوش می‌رسید، کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند تایید این اخبار می‌تواند تاثیر زیادی بر هیجانات بازار داشته باشد. پیگیری‌ها نشان می‌دهد فعلا این اخبار نه تایید شده و نه تکذیب.

پیش بینی سبزپوشی شاخص

از یک سو انتظار داریم بازار امروز با افزایش قابل توجه تقاضا همراه شده و رشد قابل توجهی را تجربه کند. با اصلاح قابل توجه قیمت در برخی نمادهای بزرگ، فرصت برای ادامه رشد آنها مهیا شده است. اگر خبر خاصی منتشر نشود، پایان هفته سبزی را برای بازار سرمایه انتظار داریم. اما در اقتصاد جهان، باید منتظر واکنش‌ها نسبت به خبر تولید واکسن کرونا باشیم. هر چقدر نتایج آن عملی و محسوس‌تر شود، اثر هیجانی آن می تواند به کاهش بیشتر قیمت طلا منجر شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما