اقتصاد ایران 2.8 درصد منقبض شد

روایت همتی از رشد اقتصادی بهار

کدخبر: 361449
اقتصاد نیوز : رئیس کل بانک مرکزی رشد اقتصادی بهار 99 را منفی 2.8 درصد اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، عبدالناصر همتی در یک یادداشت اینستاگرامی رشد اقتصادی فصل اول امسال را منفی 2.8 درصد اعلام کرد، در حالیکه پیشتر مرکز آمار میزان رشد اقتصادی را منفی 3.5 درصد برآورد کرده بود. 

همچنین محاسبات بانک مرکزی از رشد غیرنفتی نیز نسبت به مرکز آمار مثبت‌تر است؛ رشد اقتصادی بدون نفت از نگاه بانک مرکزی معادل منفی 0.6 درصد بوده است، در حالیکه مرکز آمار این عدد را نیز منفی 1.7 درصد محاسبه کرده بود. 

علاوه بر این، داده‌های ارائه شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی حاکی از این است که اقتصاد غیرنفتی، تنها در بخش خدمات منفی بوده است. این روایت مطابق با روایت مرکز آمار است. چرا که مرکز آمار نیز تنها بخش خدمات را با رشد منفی اعلام کرده است.

یادداشت رئیس کل بانک مرکزی

گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی نشان می‌دهد، رشد اقتصادی بدون نفت ۰.۶- درصد بوده که به شکل زیر توزیع شده است: 

۱- رشد گروه کشاورزی ۳.۸+ درصد

 ۲- رشد گروه صنایع و معادن ۲.۵+ درصد

۳- رشد گروه خدمات ۱.۶- درصد 

رشد اقتصادی با نفت ۲.۸- درصد 

سه نکته:

 ١- اقتصاد درمسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است. درمقایسه با کشورهایی که مواجه باهیچ تحریمی نبودند و اقتصادشان صرفا با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است. 

۲-تنها بخش منفی غیرنفت، بخش خدمات بوده است، که بدلیل محدودیت های بهداشتی ناشی از کرونا کاملا قابل پیش بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیر نفتی همراستا با ارقام رشد تیر و مرداد ماه شرکتهای صنعتی دور از دسترس نیست. 

۳- منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار ۹۸، هم به دلیل فشار تحریم ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است. امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.

 

photo_2020-09-14_22-33-18

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما