کدخبر: ۱۵۴۳۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سخنان میت رامنی علیه برجام

سخنان میت رامنی علیه برجام

نامزد احتمالی پست وزارت امور خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ طی مقاله‌ای در یک روزنامه به بررسی توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران پرداخت و در این مقاله نوشت که این توافق ایران را به هیولای هسته‌ای تبدیل خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، "میت رامنی" یکی از نامزدهای احتمالی برای تصدی پست وزارت امور خارجه آمریکا طی مقاله‌ای در روزنامه وال‌استریت ژورنال به بررسی توافق هسته‌ای غرب با ایران پرداخت.

وی در این مقاله نوشت: فاجعه‌ای که برای نسل‌ها به دلیل توافق هسته‌ای اوباما با ایران حاصل خواهد شد برای مدت ها باقی خواهد ماند. این موضوع را می توان به دو دلیل غیر قابل انکار مطرح کرد.

نخست آنکه ایران توسط یک گروه متنفر از آمریکا، منکر اسرائیل، آخر الزمان جو و متعصب هدایت می شود. اگر آنها بمب هسته‌ای داشته باشند از آن یک روزی و در جایی استفاده خواهند کرد.

ایران مدت هاست که حامی تروریسم بوده و سران این کشور به طور کامل بی بهره از خویشتنداری، نجابت و احترام به زندگی بشر هستند.

ثانیا، توافق اوباما، مسیر ایران برای توسعه تسلیحات هسته‌ای را مهیا کرد. حامیان این توافق مدعی شده‌اند که این توافق برنامه هسته‌ای ایران را برای 10 الی 15 سال به تعویق می اندازد. شاید. اما هیچ کسی نمی تواند بگوید که این توافق مانع از دستیابی ایران به بمب می شود.

اوباما زمانی گفته بود که تنها زمانی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را حذف خواهد کرد که تهران برنامه هسته‌ای خود را لغو کند. اما هم اکنون ایران تاسیسات هسته‌ای فردوی خود را حفظ کرده است (اوباما زمانی گفته بود که این تاسیسات تنها برای توسعه فناوری بمب هسته‌ای ایجاد شده است). ایران سانتریفیوژهای خود را نگه داشته است و به این کشور اجازه داده شده است تا طی 8 سال سانتریفیوژهای IR-6 و IR-8 را توسعه دهد پس اجازه دهید صادق باشیم: این توافق ایران را در مسیر بمب هسته‌ای قرار داده است.

بله این مسیر به صورت فنی 10 یا 15 سال طول خواهد کشید مگر آنکه ایران فریبکاری کند. همانند کره شمالی که فریب کاری می کند و مشابه روسیه که این کار را می کند.

اوباما اصرار خود درباره بازرسی هر زمان و هر کجا را رها کرد و هم اکنون به ایران دست کم 24 روز پیش از بازرسی از سایت‌های اعلام نشده فرصت داده شده است. این زمان زیادی برای پنهان کردن فناوری هسته‌ای و فعالیت های تحقیقاتی است اگر چه زمان کافی برای پاک کردن شواهد برنامه غنی سازی نمی باشد.

حتی اگر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر باشند که قاطعانه نقض توافق را اعلام کنند اما جهان امروز واقعا قادر خواهد بود که به طور سریع تحریم‌های خرد کننده علیه ایران را بازگرداند.

از برخی جهات این توافق می تواند زیاده خواهی های هسته‌ای ایران را تسریع بخشد. برداشته شدن تحریم ها درآمدهای نفتی جدیدی را برای ایران فراهم می کند که می توانند از آن برای تامین مالی و توسعه فعالیت های هسته‌ای استفاده کنند. درآمدهای نفتی دست ایران را برای حمایت از تروریسم، تغییر رژیم ها  درگیری های فرقه ای در سرتاسر خاورمیانه باز می گذارد.

نسل های آتی آمریکا به سال هایی که اوباما در قدرت بوده است به صورت قابل توجهی با اشتیاق کمتری از آن چیزی که امروز است نگاه خواهند کرد. توافق هسته‌ای ایران به لیست بلند بالای گناهانی که از آنها دیده‌ایم اضافه خواهد شد.

این آمریکایی ها همچنان بهره تریلیون‌ها دلار از قرض هایی که اوباما گرفته است را می پردازند و بار میلیون‌ها مهاجر غیر قانونی که وی از آنها استقبال کرد را به دوش می کشند اما در میان همه اینها توافق با ایران همچنان مطرح است و این توافق ایران را به هیولایی هسته‌ای تبدیل خواهد کرد.