کدخبر: ۱۵۸۸۸۶ لینک کوتاه

سبد رای روحانی در انتخابات ۹۶

جای تردید است که شور انتخاباتی سال ٩٢ در اردیبهشت ماه سال ٩٦ نیز تکرار شود و بر این اساس ممکن است آقای روحانی بخشی از رای‌اش در سال ٩٢ را از دست داده باشد.

به گزارش روزنامه اعتماد در خرداد ماه ٩٢ حدود ٧٢ ساعت مانده تا انتخابات صاحبان آرای خاکستری تصمیم به شرکت در انتخابات و رای به آقای روحانی گرفتند.

 
سوال  آن است که آیا آرای خاکستری می‌تواند  باز هم رای آقای روحانی را به مرز ١٩ میلیون و بالا‌تر برساند یا خیر؟
جای تردید است که شور انتخاباتی سال ٩٢ در اردیبهشت ماه سال ٩٦ نیز تکرار شود و بر این اساس ممکن است آقای روحانی بخشی از رای‌اش در سال ٩٢ را از دست داده باشد.

موفقیت دولت در حوزه برجام می‌توانست موجبات رویش رای گسترده را برای آقای روحانی فراهم کند. با این حال اصولگرایان از فردای عقد قرار داد برجام با هر ابزاری که در اختیار داشتند با برجام  در افتادند و در تریبون‌ها و دیگر بلندگوهای‌شان علیه برجام سخن گفتند. آنها تلاش کردند تا با تبلیغاتی گسترده برجام را بدون دستاورد جلوه دهند.متاسفانه سکوت آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده و حتی شخص آقای روحانی نیز آب به آسیاب تندروها ریخت.

ریزش‌ها و رویش‌های رای روسای جمهور مستقر در دوره دوم انتخاب‌شان امری طبیعی است. با توجه به این دلایل می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر تغییر و تحول خاصی در ماه‌های آینده صورت نگیرد آقای روحانی در سال ٩٦ چیزی حدود ١٥ میلیون رای داشته باشد. البته این مقدار حدود چهار برابر رای آقای جلیلی است و در اینکه آقای روحانی قادر خواهد بود با همین میزان رای، تمامی نامزدهای احتمالی اصولگرایان را شکست دهد، تردیدی نیست.

هر اصولگرای دیگری اعم از آقایان قالیباف، جلیلی، میرسلیم یا باهنر که در برابر آقای روحانی در انتخابات آتی قرار بگیرند، شکست می‌خورند و شرایط امروز کشور و دو جناح سیاسی به گونه‌ای است که آقای روحانی به آسانی و با دست بسته نیز قادر خواهد بود که گزینه‌های اصولگرایان را شکست دهد.