کدخبر: ۱۶۴۱۲۱ لینک کوتاه

استرالیا پیمان استرداد مجرمین با چین را تصویب نکرد

وزیر امور خارجه استرالیا در نشستی اضطراری با سفیر چین در خصوص ناکامی کانبرا در تصویب پیمان استرداد مجرمین در پارلمان کشورش بحث و گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، پارلمان استرالیا روز سه شنبه رای گیری در مورد پیمان استرداد با چین در پارلمان را که 10 سال پیش امضاء شده بود، لغو کرد و آن را به تصویب نرساند.

به نوشته تارنمای 'اسکای نیوز'، 'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا روز چهارشنبه به منظور پرهیز از ایجاد تنش در روابط دیپلماتیک دو کشور با 'چنگ جین گیه' سفیر پکن در کانبرا که نسبت به لغو رای گیری اظهار ناامیدی کرده بود، دیدار و گفت وگو کرد.

این جلسه ساعاتی پس از آن برگزار شد که سخنگوی وزیر امور خارجه چین از استرالیا خواست تا این پیمان را تصویب کند.

وی گفت: امیدوارم استرالیا تصویر جامع تری از روابط دو جانبه را در نظر داشته باشد و به حمایت از فرایند داخلی مرتبط ادامه دهد تا این پیمان در سریع ترین زمان ممکن جنبه اجرایی پیدا کند.

در صورتی که پارلمان استرالیا این پیمان را تصویب کرده بود، این کشور در کنار کشورهای غربی همچون فرانسه و اسپانیا قرار می گرفت که با چین پیمان استرداد مجرمین دارند.

ناکامی در تصویب نهایی این پیمان یک شکست کم سابقه در روابط چین و استرالیا محسوب می شود که در ماه های اخیر تا حدودی تنش زا شده اما در نهایت هفته گذشته با امضاء توافق تجاری که در سفر پنج روزه 'لی کچیانگ' نخست وزیر چین به کانبرا انجام شد، پایان یافت.

تصویب نهایی نشدن پیمان استرداد، علاوه بر ایجاد برخی تنش های دیپلماتیک بین چین و استرالیا، شکست پکن در تلاش برای مقابله با مقامات رسمی مفسد و تجاری که این کشور را با اموال خود ترک کرده اند، محسوب می شود.

این تنش همچنین زمانی ایجاد شده است که استرالیا به دلیل افزایش موج قاچاق مواد مخدر از جنوب چین قصد همکاری بیشتر با این کشور را داشته و علاوه بر این 3 کارمند استرالیایی به دلیل جرائم مرتبط با قمار از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون در چین در بازداشت هستند.