کدخبر: ۱۸۶۱۷۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شفر از بازیکنان استقلال چه انتظاری دارد؟

اولین ویژگی استقلال شفر که در بازی با فولاد به چشم می‌آمد فشاری بود که بازیکنان این تیم به حریف برای برگرداندن توپ می‌آوردند.

 شاهرخ زبردست - سرمربی استقلال از بازیکنان‌اش خواسته بود به بازیکن صاحب توپ فشار بیاورند و فاصله از دست دادن و تصاحب توپ را کاهش دهند. با استفاده از همین ویژگی بود که استقلال برخلاف بازی‌های گذشته‌اش توانست حریف را در ضدحملات کنترل کند و اجازه خلق موقعیت را به فولاد ندهد. از طرفی این شکل توپ‌گیری به استقلال امکان می‌دهد حملات سریعی را قبل از سامان گرفتن خط دفاع حریف ترتیب دهد. اما شفر چه ویژگی‌های دیگری را برای تیم‌اش در نظر گرفته که هنوز در این تیم پیاده نشده. برای دانستن در مورد تیم ایده‌آل او می‌شود کنفرانس خبری دیروز او را رمزگشایی کرد. گفته‌های او را می‌شود نشانه‌ای برای نسخه‌ درمانی‌اش برای تیمی دانست که گفت بیمار است.

مشکلات تکنیکی بازیکنان

وینفرد شفر باور دارد که باید بازیکنان‌اش را از نظر تکنیکی پرورش دهد. بخشی از انتقادهای دیروز او به بازی‌ تیم‌اش به توانایی‌های بازیکنان برمی‌گشت. «بلند یا کوتاه بودن سانترها»، «آماده نبودن ذهن بازیکنان برای تغییر»، «تصمیم‌های نادرست برای ارسال پاس» بخشی از انتقاد او به بازیکنان‌اش بود. انتقادهایی که باعث شد او صریح بگوید بازیکنان‌اش باید رشد کنند و «از نظر تکنیکی بهتر شوند».

سرعت بیشتر در انتقال توپ

«باید سعی کنیم سریع‌تر در زمین ظاهر شویم.» انتقاد دیگر شفر به سرعت بازیکنان‌اش بود. او قصد دارد بازیکنان استقلال را طوری تمرین بدهد که با سرعت بیشتری هم‌تیمی‌شان را پیدا کنند. شفر از سرعت بازی دیروز تیمش راضی نبود و دو بار به کندی گردش توپ از سوی بازیکنان‌اش اشاره کرد. او به بازی بسته فولاد اشاره کرد و گفت وقتی تیمی دفاعی است و می‌خواهید از کناره‌ها استفاده کنید باید توپ با سرعت به بازیکنان کناری برسد اما بازیکنان استقلال توپ را به کناره‌ها می‌بردند و نگه می‌داشتند.

توجه به ضربات ایستگاهی

یک‌سوم گل‌ها روی ضربات ایستگاهی هستند و این دلیل توجه ویژه وینفرد شفر به این ضربات است. او دیروز از ضربات ایستگاهی تیم‌اش هم راضی نبود و احتمالا تمرینات ویژه‌ای را برای استفاده از این ضربه‌ها در نظر خواهد گرفت.

حرکت مداوم بازیکنان

سرمربی جدید استقلال از بازی بدون توپ بازیکنان‌اش هم راضی نیست. «در زمین حریف توپ های زیادی را از دست دادیم. وقتی یک تیم دفاعی بازی می کند، با پاس کاری کوتاه کار ما سخت می شود. باید روی این موضوع تمرینات زیادی انجام بدهیم و بازیکنان باید مرتب حرکت کنند تا فضا ایجاد شود.» او حتی جزئیات صحنه‌های صاحب توپ شدن بازیکنان‌اش را در نشست به یاد آورده و از صحنه‌ای صحبت کرده که بیت‌سعید باید یک و دو می‌کرده و نکرده یا داریوش شجاعیان باید توپ را در عرض پاس می‌داده اما نداده. او از فضاسازی بازیکنان‌اش در دفاع حریف راضی نیست و به دنبال آماده کردن بازیکنان‌اش برای تحرک بیشتر در خط دفاعی حریف است.

 وینفر شفر اساس بازی تیم‌اش را بر تحرک مداوم بازیکنان، چه زمانی که صاحب توپ هستند و چه زمانی که توپ را از دست می‌دهند قرار داده است. تحرک مداوم بازیکنان نیازمند آمادگی جسمانی و ذهنی زیادی است که پیش از هر کاری، شفر باید در بازیکنان‌اش ایجاد کند. برنامه‌های شفر اگرچه هنوز به زمین آزادی نرسیده‌اند برنامه‌های جذابی است که تصور یک استقلال ذهنی جنگنده را ایجاد می‌کند. باید دید سرمربی آلمانی می‌تواند آن‌چه در ذهن دارد را به واقعیت هم تبدیل کند یا نه.