کدخبر: ۲۰۶۰۹۹ لینک کوتاه

رئیس‌جمهوری:

حضور نیروهای خارجی بدون اجازه دولت سوریه غیرقانونی است

رییس جمهوری تاکید کرد: از نظر ما حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون اجازه دولت این کشور غیرقانونی است و باید به آن خاتمه داده شود.

به گزارش  ایرنا،  حسن روحانی روز سه شنبه پیش از ترک تهران و پرواز به آنکارا، درباره اهداف این سفر گفت: این سفر به دعوت رییس جمهوری ترکیه صورت می گیرد و در این سفر شرایط و آینده سوریه و روندی که برای آینده این کشور وجود دارد، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این دومین نشست سران دو کشور خواهد بود افزود: اولین نشست در سوچی روسیه انجام شد و بعد از آن کنگره ای بین معارضین سوری و نیروهای طرفدار دولت تشکیل و قدم هایی در زمینه آینده سوریه و دمکراسی در آن برداشته شد و این مسائل ادامه روند (مذاکرات) آستانه است که تلاش های زیادی برای کاهش تنش در سوریه انجام گرفت.

رییس جمهوری اظهار داشت: در اجلاس آستانه چهار منطقه کاهش تنش مشخص شد که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه و نیروهای سوری در این مسئله حضور دارند و این چهار منطقه در استان های حلب، ادلب، حمس و مناطق جنوبی سوریه برای کاهش تنش می باشد و یکی از ثمرات آستانه است.

روحانی افزود: در سوریه مشکلات ادامه دارد و علاوه بر مسائل تفرقه های قومی و نژادی، متاسفانه هنوز مداخلات خارجی در این کشور وجود دارد و تروریست ها هنوز تقویت می شوند و بعلاوه در سوریه هنوز نیروهای آمریکایی را می بینیم که در بخشی از مناطق آن بویژه در شرق سوریه حضور دارند.

وی تصریح کرد : آمریکایی ها به دنبال عدم استقرار کامل دولت سوریه در همه مناطق هستند و یا حتی به فکر تجزیه این کشور می باشند.

رییس جمهوری گفت: همچنین مداخلات نیروهای صهیونیستی بر مشکلات سوریه افزوده است و حاکمیت ملی آن را محترم نمی شمرند و مناطقی را بمباران و تروریست ها را حمایت می کنند و این ها موضوعاتی است که بر مشکلات سوریه افزوده است.

روحانی اضافه کرد: در اجلاس دوم ، سران ایران بر مسائلی که همواره معتقد بوده اند تاکید خواهند داشت، اولین اینکه موضوع سوریه از نظر ما راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی و گفت وگوهای فراگیر، آزاد و عادلانه به نتایجی برسد که مورد نظر مردم سوریه است. دوم اینکه در سوریه مبارزه با تروریسم باید تا پایان ادامه یابد؛ اگر چه داعش در صحنه عمل، فعالیت خود را از دست داده ولی گروه های تررویستی همچنان فعال هستند.

رییس جمهوری اضافه کرد: سوم اینکه نیروهای خارجی نسبت به آینده سوریه نباید مداخله کنند و آینده این کشور متعلق به مردم آن است و آن ها باید تصمیم بگیرند و بر مبنای خواسته مردم سوریه، جامعه جهانی باید نظر مردم سوریه را تقویت و تایید کند.

روحانی گفت : مسئله دیگر در سوریه مشکلات انسانی و مسائل نوعدوستی است که شرایط خوبی برای مردم سوریه وجود ندارد و مردم کشورهای مختلف باید به مسائل انسانی و کمک های نوعدوستی (توجه) و به مردم سوریه کمک کنند.

وی تاکید کرد: از نظر ما حضور نیروهای خارجی در سوریه بدون اجازه دولت سوریه غیرقانونی است و باید به آن خاتمه داده شود.

رییس جمهوری افزود: مسئله بازسازی سوریه و تدوین قانون اساسی جدید و اصلاح آن، موضوعات مهمی است که برای آینده سوریه مهم است و در این اجلاس سه جانبه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

روحانی گفت : غیر از هدف اصلی این سفر، به طور طبیعی با روسای جمهوری ترکیه و روسیه نیز مذاکرات دوجانبه خواهیم داشت و مسائل مهم فراوانی با همسایگان خود در زمینه اقتصادی، منطقه ای داریم که در این دیدارها دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: روسیه در ایران سرمایه گذاری های خوبی در زمینه راه آهن و نیروگاه اتمی و نفت و گاز دارد و این روند باید ادامه پیدا کند و ما همچنین مسائل تجاری اوراسیا را داریم که در حال نهایی شدن است.

رییس جمهوری افزود: با ترکیه نیز مسایلی در زمینه اقتصادی از جمله حمل و نقل وجود دارد که در مذاکرات دو جانبه طرح خواهد شد.