کدخبر: ۲۰۶۵۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آینده روشن استقلال در فوتبال ایران

استقلال این روزها بهترین نتایج ممکن را می‌گیرد و فوتبال فوق‌العاده باطراوتی ارائه می‌دهد.

بسیاری بر این باورند که شاید اگر وینفرد شفر از ابتدای فصل سرمربی استقلال می‌شد، این تیم این‌قدر راحت لیگ را از دست نمی‌داد. به هر حال آنها اکنون به فینال جام‌حذفی رسیده‌اند و در لیگ قهرمانان آسیا هم به‌راحتی از گروه موسوم به مرگ صعود کرده‌اند. البته شرایط فعلی آبی‌ها طوری است که شانس آنها برای صعود به مراحل بالاتر لیگ قهرمانان هم بسیار زیاد به‌نظر می‌رسد. با این همه اما اتفاق بهتر برای استقلال این است که اگر اتفاق خاصی برای این تیم رخ ندهد، آبی‌ها تا سالیان طولانی می‌توانند این اسکلت را حفظ کنند و به موفقیت‌های‌شان ادامه بدهند.

در حال‌حاضر جوانان زیادی در استقلال حضور دارند که اسکلت اصلی این تیم را ساخته‌اند. درون دروازه حسین حسینی جوان به یک پدیده تبدیل شده که فعلا تا پایان فصل آینده قرارداد دارد و در مجموع بعید است مانعی در مسیر همکاری طولانی‌مدت او با استقلال وجود داشته باشد. در خط دفاعی نیز مجید حسینی، امید نورافکن و روزبه چشمی جزو بازیکنانی هستند که با وجود سن پایین به مرز پختگی رسیده‌اند و اگر لژیونر نشوند تا سال‌ها می‌توانند ساختار تدافعی آبی‌ها را بیمه کنند. در خط میانی اگرچه معدل سنی بازیکنان نسبت به خطوط دیگر بیشتر است، اما باز هم جای نگرانی چندانی وجود ندارد. داریوش شجاعیان که با قرارداد طولانی به استقلال پیوسته فعلا یکی از مهمترین ارکان این تیم است و البته فرشید اسماعیلی جوان هم بهترین روزهای ممکن را پشت‌سر می‌گذارد. در خط حمله هم بازیکنان جوان زیادی برای آینده باشگاه وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به محسن کریمی، بهنام برزای و به‌خصوص مهدی قائدی اشاره کرد.

اگرچه بازیکنانی مثل مهدی رحمتی، خسرو حیدری و سرور جپاروف با سن بالا در آستانه وداع با استقلال قرار دارند، اما می‌بینید که هر کدام از این بازیکنان جانشین‌های مناسبی دارند. به علاوه استقلال می‌تواند به روند جذب بازیکن ادامه بدهد و در پست‌هایی که احساس خلأ یا کمبود می‌کند مهره‌های تعیین‌کننده بگیرد. به‌طور کلی وضع این تیم طوری است که اگر در بحث مدیریت و مربیگری ثبات داشته باشد، می‌تواند برای چندین سال فرم مطوب فعلی را حفظ کند. در حال‌حاضر روزبه چشمی 24سال، مجید حسینی 21سال، حسین حسینی 25سال، امید نورافکن 21سال، میلاد زکی‌پور 22سال، فرشید باقری 25سال، فرشید اسماعیلی 24سال، بهنام برزای 25سال، محسن کریمی 23سال و مهدی قائدی 19سال دارند. این در حالی‌است که تمام این بازیکنان به اندازه کافی تجربه دارند و می‌توانند برای استقلال گره‌گشا باشند.