کدخبر: ۲۰۸۳۰۵ لینک کوتاه

تقابل تجاری واشنگتن با کشورهای شرق آسیا اینبار گریبان هند را گرفت

ترامپ علیه هند

به دنبال رویارویی تجاری میان واشنگتن با برخی کشورها نظیر پکن و کره جنوبی بر سر تعرفه های گمرکی ، دولت هند نیز از برنامه های جدید دونالد ترامپ برای بازبینی روابط اقتصادی با جنوب آسیا در امان نمانده و اکنون هدف جنگ تجاری واشنگتن قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشور‌هایی مانند هند و چین را به وضع تعرفه‌های مالیاتی متقابل تهدید کرده و اعلام کرده است که این کشور‌ها باید تعرفه‌های مالیاتی مشابه با آمریکا تصویب کنند.

ترامپ پس از وضع مالیات 25 و 10 درصدی به ترتیب برای واردات فولاد و آلومینیوم از تمام کشور‌ها به جز مکزیک و کانادا گفت: ما قصد داریم طرح مالیات متقابل را به اجرا بگذاریم تا اگر چین و هند مالیات‌هایی 25 درصدی و یا 50 درصدی برای واردات کالای ما در نظر بگیرند، آمریکا نیز دارای شماره گذاری مشابه باشد.

اختلاف تجاری بوجود آمده میان آمریکا و هند به دلیل وضع تعرفه های گمرکی نابرابر از سوی دو کشور است چرا که تعرفه متوسط آمریکا کمی بیش از سه درصد درحالی که تعرفه درنظر گرفته شده از سوی هند 13 درصد است.

از آغاز ماه گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دو تصمیم مختلف تعرفه های گمرکی را برای کالای خارجی افزایش داده است. ترامپ تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را افزایش داد که این تصمیم بر صادرات هند تاثیر گذاشت. 

اما برغم سیاست های خصمانه آمریکا، مقامات ارشد وزارت بازرگانی هند اعلام کرده اند به دنبال بررسی تمام گزینه ها برای دریافت معافیت صادرات فولاد و آلومینوم به آمریکا هستند. 

هند نسبت به افزایش تعرفه های گمرکی از سوی دولت ترامپ ابراز نگرانی کرده و آن را خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی دانسته است.

سورش پرابو وزیر بازرگانی هند در این خصوص تاکید کرده است که اقدامات یکطرفه آمریکا و همخوانی آنها با قوانین سازمان تجارت جهانی باید دقیقا بررسی شود.

هند 16.13 درصد از صادرات خود را به مقصد آمریکا انجام می دهد و آمریکا دارای بیشترین سهم در صادرات هند به جهان است . این در حالیست که پکن مشتری 3.42 درصد از صادرات دهلی نو است و چین چهارمین کشور بزرگ وارد کننده کالای هندی محسوب می شود.

هر چند بنا به داده های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی هند، در طول ماه های آوریل 2017 تا ژانویه 2018 صادرات آهن و فولاد هند در مقایسه با سال مدت مشابه آن در سال گذشته 41.6 درصد افزایش یافته است ، تنها 5 درصد از صادرات هند به آمریکا را فلزات تشکیل می دهند و از این بین هم تنها 3 درصد از صادرات این کشور محصول فولاد می باشد.

مقامات هندی می‌گویند به دلیل افزایش تعرفه گمرگی برای واردات آلومینیوم و فولاد توسط آمریکا، از این کشور در سازمان تجارت جهانی شکایت خواهند کرد. در عین حال آنها معتقدند با توجه به منافع عظیم هند، مبنی بر حضور مهندسان آن در شاخه نرم افزار و سایر حرفه‌های تخصصی در آمریکا و همچنین صادرات نرم افزار به آن کشور، دهلی نو باید بسیار در شکایت از آمریکا محتاطانه عمل کند.

وزارت خزانه داری آمریکا به تازگی هند را به همراه چین، آلمان، ژاپن، کره و سوئیس در فهرست کشورهایی قرار داد که به اعتقاد واشنگتن به دلیل پیروی از سیاست های ارزی خاص، از ارزهای خارجی سو استفاده می کنند.

آمریکا اعلام کرد این فهرست شامل همکاران بزرگ تجاری آمریکا می شود که لازم است آمریکا به دقت رفتارهای ارزی آنها را رصد کند تا از تعاملات ارزی دوجانبه سودجویی نکنند.