تشکیل کارگروه سازگاری با کم‌آبی در دولت

کدخبر: 211153
اقتصادنیوز: معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان برنامه و بودجه گفت: کارگروه سازگاری با کم‌آبی برای بررسی مشکلات استان‌های کم‌آب در دولت تشکیل شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایلنا، حمیدرضا عدل امشب در کارگروه آب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به پیش بینی‌هایی که از وضعیت آب کشور در سال 97 می‌شد کارگروه سازگاری با کم آبی در دولت تشکیل شد. کمبود بارندگی در کل کشور 43 درصد اما در سیستان و بلوچستان 80 درصد بوده است.

وی افزود: 7 یا 8 مرکز استان کشور با مشکلاتی در زمینه تامین آب آشامیدنی رو به رو هستند که بدنبال راهکارهای علمی برای برطرف کردن این معضل هستیم. مهمترین مساله و اولویت کشور در حال حاضر مساله آب و برق است.

معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان برنامه و بودجه گفت: از محل اعتبارات ردیف 10 و 12 سازمان برنامه و بودجه نیازهای اضطراری کشور نظیر آب برطرف خواهد شد. وزارت نیرو مطالعاتی در زمینه انتقال آب دریا به فلات مرکزی کشور در دست انجام دارد که خوشبختانه بخش زیادی از این مطالعات به اتمام رسیده است. انتقال آب از دریا به فلات مرکزی مشکلات بسیاری از استان‌ها به ویژه سیستان و بلوچستان را برطرف خواهد کرد.

وی تصریح کرد: هر متر مکعب شیرین‌سازی آب از دریا حدود 25 تا 30 هزار ریال هزینه دارد که با احتساب هزینه انتقال آن به سیستان و بلوچستان حدود 50 تا 60 هزار ریال قیمت تمام شده آن است. بنابراین تغییر در اقتصاد آب، مدیریت مصرف، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، ایجاد شهرک های صنعتی بزرگ و راه اندازی گلخانه های بسیار پیشرفته در سیستان و بلوچستان می‌تواند هزینه تمام شده شیرین‌سازی آب را به شدت کاهش دهد.

عدل اظهار داشت: تامین آب آشامیدنی استان‌هایی که با چالش کم آبی مواجه هستند در دستور کار دولت قرار دارد. تلاش خواهیم کرد در کوتاه‌مدت اقدامات اضطراری برای برطرف کردن مشکلات آب سیستان و بلوچستان برنامه‌ریزی شود. دولت توجه ویژه‌ای برای برطرف کردن مشکلات سیستان و بلوچستان دارد طوری‌که تمامی تعهداتی که سازمان برنامه و بودجه برای این استان داشته اجرایی شده و اگر مواردی هم باقی مانده باشد تلاش می‌کنیم محقق شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: از مجموع پنج هزار و 594 روستای این استان 2 هزار و 570 روستا از شبکه آبرسانی برخوردارند.

عبدالاحد ریگی اظهار داشت: سه هزار و 24 روستای سیستان و بلوچستان فاقد هرگونه سامانه آب‌رسانی هستند که آب آشامیدنی مورد نیاز ساکنان این روستاها بوسیله تانکر آب‌رسانی سیار تامین می شود. هزار و 684 روستای سیستان و بلوچستان متقاضی آب‌رسانی سیار هستند که برای انجام این کار 150 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است. هم اینک 343 منبع تامین آب روستایی در سیستان و بلوچستان به طور کامل خشک شده است.

وی گفت: همچنین 348 سامانه آب‌رسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان غیر فعال شده‌اند. هزار و 232 روستا در این استان با تنش آبی مواجه هستند که آبرسانی سیار به این روستاها نیازمند اعتبارات ویژه است.

وی افزود: با توجه به نیاز روستایی سیستان و بلوچستان به آب سالم ضروری است توجه ویژه به این بخش صورت گیرد. این شرکت برای رفع مشکل روستاهای فاقد شبکه آب‌رسانی ساخت 19 مجتمع آبرسانی را در دست اجرا دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: طول شبکه توزیع آب شهری استان سال 92، سه هزار و 801 کیلومتر بود که با تلاش دولت تدبیر و امید تا پایان سال 95 به بیش از چهار هزار کیلومتر رسید.

محسن میرادی افزود: جمعیت زیر پوشش آب شهری سیستان و بلوچستان در سال 92، یک‌میلیون و 230 هزار نفر بود که پارسال به بیش از یک‌میلیون و 490 هزار نفر رسیده است. همچنین شمار مشترکان آب شهری سیستان و بلوچستان از 277 هزار و 500 فقره در سال 92 به 320 هزار و 500 فقره در سال 95 افزایش یافت. پوشش آب شهری در سیستان و بلوچستان 91.7 دهم درصد است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما