کدخبر: ۲۱۲۸۸۴ لینک کوتاه

حمایت دوباره عربستان از ترامپ/توافق هسته ای معیوب بود

اقتصادنیوز:وزیر خارجه عربستان سعودی با متهم کردن ایران به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، گفت اگر ایران به توان نظامی اتمی دست یابد، ریاض هم برای رسیدن به این توانمندی تلاش می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه بار دیگر از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد و در عین حال گفت اگر ایران به توانمندی نظامی هسته‌ای دست یابد، عربستان هم برای رسیدن به این تسلیحات تلاش خواهد کرد.

جبیر که با شبکه «سی. ان. ان» گفت‌وگو می‌کرد، در مورد دلیل حمایت عربستان از خروج آمریکا از برجام، گفت: «معتقدیم که توافق هسته‌ای معیوب بود، معتقدیم که بند "غروب آفتاب" باید اصلاح می‌شد، معتقدیم که بازرسی‌ها باید تشدید شوند، معتقدیم که توافق مسئله برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین حمایت ایران از تروریسم و مداخله این کشور در امور کشورهای منطقه را حل نکرد.»

وی در پاسخ به این سوال مجری که گفت اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را احیا کند، آیا عربستان به دنبال بمب اتم خواهد رفت، گفت: «فکر می‌کنم اگر ایران برنامه غنی‌سازی‌اش را [در سطحی] فراتر از آنچه که اکنون هست آغاز کند، این باید بازگشت فوری تحریم‌ها را کلید زده و پنج عضو دیگر توافق را ترک کرده و تحریم‌ها علیه ایران را مجددا وضع کنند.»

جبیر در پاسخ به اصرار مجری، گفت: «کاری را می‌کنیم که برای محافظت از مردم‌مان لازم است. ما تصریح کرده‌ایم که اگر ایران به توانمندی [نظامی] اتمی دست یابد، ما هم این کار را خواهیم کرد.»

مجری گفت «آیا منظورتان این است که شما هم توانمندی [نظامی] اتمی خواهید داشت؟»، که جبیر در پاسخ تأکید کرد: «منظورمان همین است.»

وی در ادامه ایران را به تلاش برای «سلطه بر منطقه» متهم کرد و گفت معتقد است که تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام تصمیم درستی بوده، چراکه «نبود توافق، بهتر از یک توافق معیوب است.»

او انقلاب اسلامی در ایران را آغاز «بی‌ثباتی» در منطقه خواند و مدعی شد که ایران از «تروریسم» حمایت کرده و باید با شدیدترین تحریم‌ها مواجه شود. 

جبیر سپس در پاسخ به سوال مجری درباره پاسخ موشکی امروز انقلابیون یمنی به عربستان، گفت دو موشک به سمت ریاض شلیک شده که رهگیری و منهدم شده‌اند. او ایران را به ارسال موشک به یمن متهم کرد و گفت ایران باید به دلیل این اقدام «پاسخگو نگه داشته شود.»

وی در مورد اینکه چطور باید ایران را پاسخگو نگه داشت و اینکه آیا گزینه نظامی هم در این مورد متصور است، گفت: «راه مناسب برای پاسخ را در زمان مناسب خواهیم یافت. تلاش می‌کنیم به هر قیمتی شده از اقدام نظامی علیه ایران دوری کنیم، اما رفتار ایران به نحوی است که نمی‌تواند ادامه یابد. این معادل اعلام جنگ است. زمانی که کسی یک گروه تروریستی را که به سمت شهرهای شما و غیرنظامیان شما موشک شلیک می‌کند، تجهیز می‌کند، اسم آن را چه می‌گذارید؟ اقدام دوستانه؟ قطعا نه.»

عربستان، رژیم صهیونیستی، امارات و بحرین تنها رژیم‌هایی بودند که روز گذشته از خروج آمریکا از برجام حمایت کردند.