کدخبر: ۲۱۷۶۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هند برای مقابله با پاکستان از اسرائیل موشک می‌خرد

اقتصادنیوز؛ هند برای افزایش توان دنظامی خود در رقابت با پاکستان، موشک‌های ضد تانک اسپایک را از اسرائیل خریداری می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ به گفته مقامات هندی، پیشنهاد خرید موشک های اسپایک در مراحل پایانی خود قرار دارد و دولت هند باید آن را تایید کند.

ارتش هند قصد دارد از این موشک ها برای رفع ضعف نیروهای خود پیش از تولید بومی این موشک ها از سوی سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند ( دی ار دی او) در سه سال آینده استفاده کند.

یک مقام در شرکت رافائل نیز انجام مذاکراتی برای هند در خصوص فروش موشک های اسپایک را تایید کرد.

بر اساس توافق پیشین میان هند و رژیم صهیونیستی، وزارت دفاع هند قصد داشت موشک های هدایت شونده ضد تانک 'اسپایک' به ارزش 500 میلیون دلار را از این رژیم خریداری کند.

وزارت دفاع هند سال گذشته تصمیم گرفت تا توافق خرید موشک های هدایت شوند ضد تانک (ATGM) را لغو کند.

منابع وابسته به وزارت دفاع هند اعلام کردند که این تصمیم به دلیل توانایی سازمان تحقیق و توسعه صنایع دفاعی هند (DRDO) در تولید موشک های مشابه و همچنین مغایرت این توافق با برنامه تولید داخلی موشک و صنایع نظامی هند بوده است.

وزارت دفاع هند در سال 2009 با درخواست خرید 321 پرتاب کننده و 8 هزار 356 موشک هدایت شونده ضد تانک به شرط انتقال تکنولوژی موافقت کرد.

دولت هند به دنبال مدرن سازی ناوگان موشکی خود است.

به گفته مقامات نظامی این کشور، ارتش هند هم اکنون به 68 هزار موشک ضد تانک برای آمادگی در صورت وقوع یک جنگ 10 روزه احتیاج دارد.

موشک های هدایت شوند 'اسپایک' با برد 2.5 کیلومتر قادر به نابود کردن اهداف خود در روز و شب می باشند. این درحالی است که موشک های ضد تانک نسل دو ارتش هند فقط قادرند در طول روز اهداف خود را نابود کنند. 

هند پس از عضویت در رژیم کنترل تکنولوژی موشکی در سال 2015، برنامه موشکی خود را توسعه داده است.

سازمان تحقیق و توسعه صنایع دفاعی هند مسئولیت برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.