کدخبر: ۲۱۸۲۹۹ لینک کوتاه

آمریکا حماس را مسئول بدبختی های غزه دانست

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تلاش برای تبری رژیم صهیونیستی در ارتکاب به جنایات و کشتار شهروندان بی گناه غزه، گفت: مسئول این بدبختی ها حماس است که مردم را به راهپیمایی فراخوانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، هدر نوئرت روز سه شنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره کشته شدن یک عضو تیم پزشکی در غزه توسط تک تیراندازان صهیونیست افزود: ما از مساله ناراحتیم و شرایط غزه را به دقت رصد می کنیم. 

وی ادامه داد: ما از کشته شدن این خانم ناراحتیم. گزارش ها می گویند که او در نوار مرزی غزه کشته شده است اما هنوز فیلم یا گزارش رسمی در این باره به دست من نرسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که درباره تمام مسائل جهانی به سرعت موضع گیری می کند، در این باره اضافه کرد: نیروهای دفاعی اسرائیل گفته اند که تحقیقات را شروع کرده اند و من منتظر می مانم که نتیجه این تحقیقات منتشر شود.

خبرنگار گفت آنها درباره موارد دیگر هم گفته اند که تحقیق می کنند اما هیچ نتیجه ای نداشته است.

نوئرت پاسخ داد: من در این باره هیچ اطلاعی ندارم، من نماینده اسرائیل نیستم.

خبرنگار اصرار دارد که بپرسد به تحقیقات کاری ندارم، آیا آنها مجازند که خبرنگاران یا تیم پزشکی را مورد هدف قرار دهند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: شما از کلمه «هدف گرفتن» استفاده می کنید اما من نمی توانم در این باره اظهار نظری کنم، من باید از اسرائیل در این باره سوال کنم و به آنها اجازه دهیم تا تحقیقات خود را انجام دهند. من نمی توانم بیش از این درباره این مساله اظهار نظر کنم.

نوئرت البته در ادامه اظهار کرد: به طور کلی وقتی به مساله غزه و بدبختی های آنجا و آنچه که این بدبختی به بار آورده است، نگاه می کنیم. آیا این بدبختی را دولت آمریکا آورده است؟ نه! آیا این بدبختی را اسرائیل آورده است؟ نه! آیا این بدبختی را حماس برای مردم به بار آورده است؟ بله! حماس در این باره مسئولیت دارد تا از مردم خود مراقبت کند اما آنها این کار را نکرده اند!

خبرنگار گفت: این درست نیست که مسئولیت را متوجه حماس کنیم و بگوئیم که اسرائیل مسئول پاسخگویی به شرایط غزه نیست. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توجیه ادعاهای خود اظهار کرد: وقتی به گزارش ها نگاه می کنیم باید به ریشه این بدبختی ها توجه کرد و به این که چرا مردم به یک راهپیمایی ندانسته فراخوانده می شوند؛ این به حماس بر می گردد.

**کره شمالی

نوئرت در بخش دیگری از این نشست درباره دیدار سران آمریکا و کره شمالی در 12 ژوئن و در سنگاپور اظهار کرد: آمریکا هزینه ای برای هیات کره شمالی پرداخت نمی کند و کاخ سفید اعلام کرده که از کشورهای دیگر خواسته است تا این هزینه را تامین کنند.

وی دیدار روز سه شنبه وزیر خارجه سنگاپور با همتای آمریکایی اش را برنامه ریزی برای این نشست اعلام کرد و درباره دیدارهای هیات آمریکایی با مقامات کره جنوبی هم گفت: ما به طور متناوب با مقامات کره جنوبی گفت و گو داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: کمپین فشار حداکثری همچنان ادامه دارد و هیچ چیزی تغییر نکرده است. این اقدام پشتوانه قطعنامه های شورای امنیت را دارد.

نوئرت با این ادعا که در یکسال گذشته شرایط به سمت تنش می رفت و اظهارات وزیر دفاع و وزیر خارجه سابق گویای آن است، افزود: اما اکنون تلاش های دیپلماتیک جریان دارد و از آن شرایط خبری نیست.

وی کمپین فشار حداکثری را عامل به میز مذاکره آمدن کره شمالی دانست و تاکید کرد: ما بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای متعهد هستیم.