کدخبر: ۲۲۱۴۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رسوایی نخست‌وزیر سابق فرانسه و همسرش

اقتصادنیوز؛ «فرانسوآ فیون» نخست‌وزیر پیشین فرانسه و همسر وی به اختلاس از بودجه دولتی متهم شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ شبکه تلویزیونی فرانسوی BFM اعلام کرده است که فیون متهم است که از بودجه دولتی استفاده کرده و  مشاغل جعلی به بستگانش داده است. همدستی در جرم، پنهانکاری و کوتاهی در انجام وظایف هنگام ثبت ضمانت‌های مالیاتی  از دیگر موارد اتهامی است که متوجه فیون است.

«فرانسوآ فیون» که به عنوان رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه نامزد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شده بود،  به دلیل درگیری با پرونده‌های فساد با حاشیه‌های فراوانی مواجه شده بود.

وی پیش از انتخابات برای ادای توضیحات در خصوص اتهام وارده علیه خود مبنی بر پرداخت حقوق به همسر و فرزندانش از محل منابع عمومی کشور به دادگاه احضار شده است.

در آن زمان نشریه فرانسوی «کنر آنشینه» در مورد فساد وی نوشته بود که «پنولوپه فیون» به مدت ۸ سال مشاور پارلمانی فرانسوآ فیون بوده و طی این مدت ۵۰۰ هزار یورو حقوق دریافت کرده است. همسر فیون طی این ۸ سال کار نکرده و تنها از پارلمان حقوق دریافت کرده است.

این نشریه فرانسوی که معمولا اختلاس‌ها و فسادهای مالی مسئولان را افشا می‌کند، چندی بعد در گزارشی دیگر اعلام کرد که همسر فیون نامزد منتخب جناح راست میانه فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، مجموعا بیش از ۹۰۰ هزار یورو به عنوان مشاور پارلمانی و همکار یک مجلی ادبی به نام «دو جهان» (La Revue des deux mondes) دریافت کرده است.

البته، اشتغال به کار همسران نمایندگان پارلمان فرانسه به لحاظ قانونی هیچ اشکالی ندارد اما تشخیص اینکه خانم پنلوپه فیون طی این مدت واقعا کار کرده یا بدون اشتغال از پارلمان حقوق می‌گرفته، بر عهده دادگاه و قضات فرانسوی است.

کنر آنشینه در ادامه گزارش خود اعلام کرد که نامزد محافظه‌کار انتخابات فرانسه علاوه بر همسرش، فرزندانش را که واجد صلاحیت نبوده‌اند نیز بر مناصب حقوقی نشانده و چیزی در حدود ۸۴۰ هزار یورو به عنوان دستمزد شغل مشاور پارلمانی به آنها پرداخت کرده است؛ حقوقی که بسیار بالاتر از ارقام معمول حقوق است و تیم تحقیق در خصوص اتهامات وارده پس از تحقیقات مقدماتی، اسنادی در این خصوص را در پارلمان فرانسه پیدا کرده‌اند.

 فیون همچنین متهم شده بود که طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ که به عنوان سناتور در مجلس سنای فرانسه مشغول فعالیت بوده، چیزی در حدود ۲۵ هزار یورو از هزینه‌های دولتی به جیب زده است.

فیون این اخبار را شایعه خوانده بود.