کدخبر: ۲۳۴۸۴۲ لینک کوتاه

در یک گفت‌وگوی تلفنی؛

امیر قطر به روحانی: هرگز مواضع ایران در قبال محاصره ظالمانه قطر را فراموش نمی‌کنیم

اقتصادنیوز؛ امیر قطر در تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان گفت: ما به برکت انسجام مردم قطر و همکاری و همیاری کشورهای دوست و همسایه بویژه ایران، از محاصره ظالمانه و مشکلات ناشی از آن گذر کرده ایم اما هرگز مواضع ایران در قبال این محاصره ظالمانه را فراموش نمی‌کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهور؛ حسن روحانی روز یکشنبه در تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با وی، ضمن تبریک عید قربان و آرزوی سربلندی و موفقیت برای همه مسلمانان بویژه مردم قطر، افزود: زمینه‌ها و ظرفیت‌های بسیار فراوانی برای توسعه همکاری‌ها در عرصه سیاسی و اقتصادی میان ایران و قطر وجود دارد و هیچ مانعی در مسیر تقویت این همکاری‌های مشترک نیست.

رئیس‌جمهور تشویق و تلاش برای تسهیل فعالیت بازرگانان و سرمایه‌گذاران دو کشور  را ضروری خواند و گفت: تقویت همکاری‌های بندری و دریایی و ایجاد یک خط کشتیرانی مشترک می تواند به تجارت دو کشور بسیار کمک کند.

 روحانی همچنین با اشاره به توانمندی شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های عمرانی در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: شرکت‌های ایرانی برای صدور خدمات فنی و مهندسی به‌ویژه مشارکت در اجرای پروژه‌های عمرانی قطر برای مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 2022  میلادی، کاملا آمادگی دارند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تردیدی نیست با اراده دو دولت، روابط دو کشور در مسیر منافع دو ملت بیش از پیش توسعه و تعمیق خواهد یافت، به قانون شکنی آمریکا و نقض برجام اشاره کرد.

 روحانی مواضع سیاسی کشورها بویژه اروپا، روسیه، چین، ترکیه و کشورهای همسایه از جمله قطر  در حمایت از برجام و مقابله با تحریم‌های غیرقانونی را قابل قدردانی دانست و تأکید کرد این مواضع باید با اقدامات عملی تکمیل شود.

 روحانی همچنین در این تماس تلفنی از امیر قطر برای شرکت در سومین اجلاس سران مجمع گفت‌وگو و همکاری‌های آسیا که قرار است مهرماه در تهران برگزار شود، دعوت کرد.

 امیر قطر نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید قربان به دولت و ملت ایران گفت: قطر خواهان توسعه همه جانبه روابطش با جمهوری اسلامی ایران است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در بخش‌های مختلف و تقدیر از مواضع سازنده ایران در رابطه با بحران قطر، گفت: ما به برکت انسجام مردم قطر و همکاری و همیاری کشورهای دوست و همسایه بویژه ایران، از  محاصره ظالمانه و مشکلات ناشی از آن گذر کرده ایم اما هرگز مواضع ایران در قبال این محاصره ظالمانه را فراموش نمی کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه کشورش مخالف نقض برجام و  هرگونه تشدید تنش در روابط ایران و آمریکا است، افزود: دولت قطر همواره به دنبال تحکیم هر چه بیشتر روابطش با تهران بوده و از راه حل‌های مسالمت‌آمیز برای حل و فصل مشکلات سیاسی حمایت می‌کند.

امیر قطر در این تماس تلفنی از دعوت دکتر روحانی از وی برای شرکت در اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری‌های آسیا قدردانی کرد.