آخرین روایت‌ها از خودسوزی مقابل شهرداری

کدخبر: 238313
اقتصادنیوز : شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران گفت : این‌گونه که تحقیقات ما نشان می‌دهد بعد از اینکه مردی که مقابل شهرداری اقدام به خودسوزی کرده به خاطر اختلافی که با یکی از ذی‌نفعان داشته، به‌شدت ناامید شده است تصمیم می‌گیرد با خانواده‌اش بیاید و جلوی ساختمان شهرداری خود را آتش بزند. البته تحقیقات انجام شده حکایت از آن دارد که گویا وی نمی‌خواسته واقعا خودش یا بچه‌هایش را آتش بزند .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتماد ،هفته گذشته، فردی در مقابل شهرداری تهران اقدام به خودسوزی کرد؛ فردی که گفته می‌شد به دلیل کارشکنی‌های شهرداری چنان جان به لب شده که تصمیم به خودسوزی خود و خانواده‌اش گرفته است. گرچه با اقدام به موقع ماموران شهرداری، در آتش زدن خانواده‌اش عقیم ماند و فقط موفق به آتش زدن خودش شد.

این حادثه در نهایت با فوت این مرد 45 ساله همراه شد. اما دقیقا از همان دقایق ابتدایی بروز حادثه موج گسترده‌ای از اخبار و مطالب و انتقادهای تند و تیز از طریق فضای مجازی و رسانه‌ای علیه شهرداری تهران به راه افتاده که شهرداری را عامل بروز این حادثه می‌دانستند. فضایی که با فوت مرد یاد شده به‌شدت ملتهب‌تر شد. حالا دیگر همه رسانه‌ها بدون توجه به اصل و واقعیت ماجرا، شهرداری را عامل فوت یک شهروند می‌شناختند و به انحای مختلف از آن انتقاد می‌کردند.

دیروز هم فوت مردی که در مقابل شهرداری تهران خودسوزی کرده بود یکی از سوالات خبرنگاران از «زهرا نژادبهرام »در نشست خبری کمیسیون معماری بود او در این‌باره گفت: پرونده این فرد مربوط به وره مدیریت شهری قبلی است و با توجه به تغییر کاربری که توسط این فرد در ملک خود انجام داده بود، مدیریت قبلی پیشنهاد می‌دهد که این فرد رضایت ذی‌نفعان را به دست بیاورد و همچنین با توافق این فرد با همسایه خود مبلغی را برای تغییر کاربری ملکش واریز می‌کند.وی با بیان اینکه این فرد پس از ارایه توافق با ذی‌نفعان و همچنین جلب موافقت شورای معماری منطقه برای دریافت سند اقدام می‌کند اما صادر نمی‌شود، گفت: با توجه به فوت یکی از ذی‌نفعان و عدم موافقت ورثه، شهرداری در دوره جدید تمایلی به تغییر کاربری نشان نمی‌دهد و شهرداری در حد ابلاغیه به این فرد موارد فوق‌الذکر را اعلام می‌کند اما این فرد تاب نمی‌آورد و خودسوزی می‌کند.

عضو شورای شهر با بیان اینکه با این حال سوالاتی در این زمینه هنوز مطرح است، گفت: چرا در دوره مدیریت قبلی شهر پس از دریافت پول و پذیرش شورای معماری اقدامات این فرد برای دریافت سند بی نتیجه می‌ماند؟ علت تاخیر چه بوده است؟ چرا پایان کار در دوره قبل صادر نشده است؟بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد در حادثه یاد شده برخلاف تمامی جو‌سازی‌ها علیه شهرداری، هنوز هم واقعیت و اصل ماجرا چندان مشخص نباشد.

«شهربانو امانی»، عضو شورای شهر تهران که از سوی شورا پیگیر وضعیت فرد خوسوزی کرده شده بود در گفت‌وگو با «اعتماد»گفت: به نظرم الان نمی‌توان چندان در مورد این مساله صحبت کرد چرا که احساسات جامعه جریحه‌دار شده و در چنین فضای احساسی هر صحبتی می‌تواند به التهاب فضای جامعه بیفزاید.

وی در عین حال افزود: من خودم داوطلب شدم که از سوی شورا، پیگیر ماجرا باشم. در همین راستا ابتدا می‌خواستم سری به خانه آن مرحوم بزنم، ولی همکاران گفتند به دلیل آنکه خانواده آن مرحوم ممکن است شهرداری را مقصر بدانند، چندان به صلاح نیست که به آنجا بروید. اما با این وجود به‌شدت پیگیر وضعیت خانواده آن مرحوم بودم. این عضو شورای شهر درادامه گفت: از یکی از مسوولان بلند‌پایه شهر تهران که برای عیادت از خانواده آن مرحوم رفته بود، شنیدم که گویا خانواده آن مرحوم هم از لحاظ روحی چندان وضعیت خوبی ندارند که البته حق هم دارند.

وی در تشریح جزییات حادثه نیز گفت: این‌گونه که تحقیقات ما نشان می‌دهد بعد از اینکه وی به خاطر اختلافی که با یکی از ذی‌نفعان داشته، به‌شدت ناامید شده است تصمیم می‌گیرد با خانواده‌اش بیاید و جلوی ساختمان شهرداری خود را آتش بزند. البته تحقیقات انجام شده حکایت از آن دارد که گویا وی نمی‌خواسته واقعا خودش یا بچه‌هایش را آتش بزند ولی بعد از اینکه به محل حادثه می‌آید متاسفانه به خاطر برخوردهای مردم و دامن زدن به سخنان وی، مرد یاد‌شده تحت تاثیر جو به وجود آمده روی خودش و خانواده‌اش بنزین می‌ریزد.

حتی این‌طور که شنیده‌ام گویا فندک وی کار نمی‌کرده است و خودش هم این را می‌دانسته ... در وهله اول ماموران حاضر در محل بچه‌ها را از وی می‌گیرند تا نکند آنها را آتش بزند. بعد از آن، مرد به یک‌باره تحت تاثیر محیط فندک خرابش را در می‌آورد تا تهدید به آتش زدن خودش کند، ولی از بد حادثه فندک این‌بار جرقه کوچکی می‌زند و باعث می‌شود بنزین تبخیر شده در آن گرما، شعله‌ور و متاسفانه فرد مورد نظر دچار سوختگی شدید شود.

وی با انتقاد از عدم آشنایی ماموران و مردم با نحوه مقابله با چنین مواردی گفت: واقعیت این است که متاسفانه نه ماموران ما در شهرداری و نه بسیاری از شهروندان، اصولا نمی‌دانند با مواردی اینچنینی چه باید بکنند و چگونه فرد مورد نظر را آرام کنند. چه بسا اگر در حادثه یاد شده، ماموران شهرداری پای سخنان این فرد می‌نشستند و با وی صحبت می‌کردند، شاید اصلا کار به اینجا و بروز چنین حادثه تلخی نمی‌کشید.

وی تصریح کرد: به نظر من باید در نقاطی که احساس می‌شود چنین حوادثی ممکن است رخ دهد، هم تجهیزات پزشکی مستقر شود و هم کارکنان و ماموران نگهبانی و حراست آن، برای رویارویی با افراد دچار بحران، آموزش ببینند. حتی گفته می‌شود چند سال قبل هم در حادثه‌ای مشابه، فرد دیگری خود را در داخل راهروی شورا به آتش کشیده بود. پس باید ضمن آمادگی برای رویارویی با چنین مسائلی تلاش کنیم تا فشارهای وارد برفضای جامعه را از روی مردم کم کنیم و به آنها آرامش دهیم. امانی همچنین با اشاره به انتقادهای غیر منصفانه گفت: متاسفانه در طول این چند روز شاهد نقدهای غیرمنطقی و غیرمنصفانه‌ای از سوی برخی از رسانه‌ها و افرادی بودیم که به این بهانه کل ساختار و نظام بلدیه و شهرداری و مدیریت شهری را زیر سوال می‌بردند.

درحالی که نباید به بهانه یک حادثه، کل ساختار یک سیستم را زیر سوال ببریم؛ آن هم در دوره‌ای که شاید عملکرد مدیریت شهری از حیث هماهنگی آن با سیاست‌های دولت و نظام بی‌نظیر باشد. وی گفت: به هر حال ما نمایندگان مردم هستیم و درست به همین دلیل تمام تلاش خود را به کار خواهیم برد تا بدون اغماض و بی‌طرف موضوع را پیگیری کنیم و در صورتی که حقی از آن مرحوم ضایع شده باشد یا چنانچه قصوری از سوی شهرداری رخ داده باشد، با آن برخورد کنیم.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید