کدخبر: ۲۴۱۶۷۳ لینک کوتاه

حواشی جدید بر علیه خانم نویسنده هری‌پاتر

اقتصادنیوز: به‌ فاصله چند روز پس از انتشار آخرین تریلر فیلم «جنایات گریندلوالد» حواشی جدیدی علیه «جی کی رولینگ» نویسنده این اثر در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش ااقتصادنیوز  به نقل از  باشگاه خبرنگاران پویا، در آخرین تریلر منتشرشده از فیلم جدید مجموعه «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنان» یکی از بزرگ‌ترین رازهای دنیای «هری پاتر» برملا شده است که موجب اتهامات جدیدی علیه جی کی رولینگ نویسنده این اثر شده است. در این تریلر مشخص شده که نگینی مار مشهور لرد ولدمورت که در «هری پاتر و یادگاران مرگ» یکی از جان پیچ‌های لرد سیاه هم بود یک ملدیکتوس است. طبق منطق دنیای جادوگری رولینگ این موجودات ظاهری مانند زنان دارند اما می‌توانند تغییر شکل پیدا کنند.

حاشیه‌ها علیه خانم نویسنده از جایی آغاز می‌شود که نقش نگینی را یک بازیگر کره‌ای به‌عهده دارد، همین مسئله باعث شده تا موج اعتراضاتی در شبکه‌های اجتماعی به‌راه افتد که در آن کاربران ناراحتی خودشان را از تبدیل یک بازیگر آسیایی به یکی از خونریزترین ابزارهای ولدمورت ابراز می‌کنند.

هرچند خانم رولینگ ادعا می‌کند که «ناگا»ها موجودات مارگونه‌ افسان‌ ‌ای از اسطوره‌های اندونزی هستند، برای همین نویسنده مجموعه «هری پاتر» اسم مار معروف لرد تاریکی را نگینی گذاشته است. این موجودات اسطوره‌ای در منابعی به‌صورت بال‌دار نمایش داده شده‌اند و در برخی منابع دیگر هم نیمه‌انسان و نیمه‌مار معرفی شده‌اند.

به‌نظر می‌رسد توضیحات رولینگ کمی از شدت این موج کاهش دهد اما بسیاری از مخاطبان سینما که فیلم‌های هالیوودی را دنبال می‌کنند می‌دانند که حتی اگر خانم نویسنده نژادپرست نباشد هم باز کمپانی‌های بزرگ هالیوودی هستند که نگذارند بازیگران آسیایی تبدیل به قهرمانان فیلم‌های مهم و بلاک باستر شوند. در چند سال اخیر نمونه این موضوعات را در فیلم‌های رایدلی اسکات دیده‌ایم. او حتی در «مریخی» نقش‌های آسیایی فیلمش را کلاً حذف کرد و به‌جای آنها از بازیگران شناخته‌شده آمریکایی استفاده کرد و در اظهاراتی توهین‌آمیز بعد از انتقادات از انتخاب بازیگر فیلم «هجرت» گفت که چون با معافیت مالیاتی دولت اسپانیا کار می‌کند نمی‌تواند «محمد فلانی» را به‌عنوان نقش اول انتخاب کند!