کدخبر: ۲۴۳۷۹۴ لینک کوتاه

واکنش انگلیس به ناپدید شدن «جمال خاشقجی»

اقتصادنیوز؛ وزیر خارجه انگلیس در واکنش به قتل روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض اعلام کرد:اگر گزارش رسانه ها در این باره درست باشد؛ به این حادثه به صورت جدی واکنش نشان می دهیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امروز سه شنبه در ارتباط با قتل روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض با سفیر عربستان سعودی در لندن دیدار کرد.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، دیدار مذکور به منظور «دریافت پاسخ» در این خصوص از سوی ریاض بوده است.

وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی توئیتری در این باره نوشت: با سفیر عربستان سعودی در لندن برای دریافت پاسخی درباره «خاشقجی» دیدار کردم.

وی در ادامه تصریح کرد: خشونت علیه روزنامه نگاران در جهان رو به افزایش است و تهدیدی برای ازادی بیان به شمار می آید. اگر گزارش رسانه ها در این باره درست باشد؛ به این حادثه به صورت جدی واکنش نشان می دهیم؛ دوستی به ارزش های مشترک بستگی دارد.

این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته در مصاحبه با رسانه های آمریکایی مدعی شده بود که خاشقجی مدت کوتاهی بعد از آنکه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده از آنجا خارج شده است.

از سوی دیگر مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است. ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

وی در پایان اعلام کرد که ترکیه باید جزئیات قتل خاشقجی را به طور کامل اعلام کند. او افزود: به نظر می رسد ترکیه دلایل قطعی و تفصیلی درخصوص شکنجه جمال خاشقجی را می داند و این دلایل چه بسا به زودی اعلام شود. به نظر می رسد گروهی که این عملیات را انجام داده است حرفه ای نبوده است چرا که نتوانسته این موضوع را پنهان و جزئیات دردناک آن را از بین ببرد. عملیاتی که نیازمند موضع جدی و قاطع ترکیه است و آیا ترکیه تنها به اعتراض اکتفا خواهد کرد؟

شبکه الجزیره هم به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.

گزارش‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.

یکی از این منابع آگاه گفت: «ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقجی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است. ما معتقدیم این قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته و جسد او به بیرون از کنسولگری منتقل شده است.»