کدخبر: ۲۴۷۴۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پوتین: درصورت ادامه تحرکات تروریستی درادلب وارد عمل می شویم

اقتصادنیوز : رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری پایان اجلاس چهار جانبه در استانبول ترکیه اعلام کرد: اگر تحرکات تروریستی درمنطقه حائل در استان ادلب ادامه یابد، روسیه حق خود می داند که از دولت قانونی سوریه حمایت و برای سرکوب کردن ترویست ها وارد عمل شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ، ولادیمیر پوتین که به همراه سران فرانسه، ترکیه و آلمان در نشست خبری حاضر شده بود، افزود: شرایط باید در منطقه حائل (غیرنظامی) اطراف ادلب طبق توافق روسیه و ترکیه، آرام باشد و تروریست ها اقدامات تحریک آمیز خود را کنار بگذارند.

وی در ادامه با مثبت ارزیابی کردن نشست امروز در استانبول اظهار داشت: رهبران ترکیه، فرانسه و آلمان امروز در خصوص موضوعاتی همچون نحوه کمک های بشردوستانه و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان گفت وگو و تبادل نظر کردند.

پوتین با بیان اینکه ترکیه کمک های زیادی برای بازگشت آوارگان و حل وفصل بحران در سوریه کرده است، افزود: ما باید به بازسازی سوریه کمک کنیم و شرایط را برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان فراهم کنیم که این کار تنها با مشارکت جامعه جهانی ممکن است.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: فرانسه و آلمان به برخی از بخش های سوریه کمک هایی کرده اند اما ما باید تعریف کمک های انسان دوستانه در سوریه را بست دهیم و در خصوص آن به توافق جامع برسیم.

پوتین ادامه داد: ما باید ارایه کمک های پزشکی و تعمیر و نگهداری زیرساخت های سوریه را تسریع کنیم و برگزاری چنین دیدارهایی باعث می شود تا بتوانیم اقدامات خود را ساماندهی کنیم تا با چنین چالش بزرگی مقابله کنیم تا بتوانیم در هدفی که داریم پیشرفت کنیم.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، دولت سوریه آماده فراهم کردن و دادن تعهدات لازم برای امنیت مردمی است که به سوریه بازخواهند گشت، ما امروز در گفت گوهای دوجانبه و چند جانبه با امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و رجب طیب اردوغان گفت وگوی مشروحی در این خصوص داشتیم و می خواهم از همه آنها بابت گفت وگوهای مشروح تشکر کنم.

پوتین همچنین تشکر ویژه ای از استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه کرد که نقش ویژه ای در برگزاری نشست چهار جانبه میان ترکیه، فرانسه، روسیه و آلمان در استانبول داشت.

وی با اشاره به 95 سالگی سالروز تاسیس کشور ترکیه، این رویداد را به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز تبریک گفت.