کدخبر: ۲۴۷۷۷۲ لینک کوتاه

گرایش های افراطی در برخی کشورهای اروپا درحال رشد است

اقتصادنیوز: رییس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه مسکو برای همکاری در عرصه مبارزه با دگرستیزی آماده است، در پیامی اعلام کرد: گرایش های یهودستیزی، میهن پرستی افراطی، نژادپرستی و ناشکیبایی مذهبی در برخی کشورها ازجمله اعضای اتحادیه اروپا در حال رشد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «سرگئی ورشینین» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در کنفرانس مبارزه با یهود ستیزی که توسط کنگره یهودیان روسیه در این کشور برگزار شده است، پیام سرگئی لاوروف را خواند.

در بخشی از این پیام با بیان اینکه در این کشورها به طور علنی نفرت از دیگران تبلیغ می شود و فعالیت رادیکال ها و نئونازیسم ها چشم گیر است، گفته شد: ما شاهد تلاش های گسترده برای ایجاد تفرقه در جوامع با استفاده از موضوعات ملی و زبانی هستیم و این وضعیت را تهدید مستقیم به ارزش های بنیادین دمکراسی و حقوق بشر می دانیم که چالش جدی برای امنیت و ثبات بین المللی به حساب می آید.

در بخش دیگری از پیام لاوروف خاطرنشان شده است: تحکیم صلح و سازش بین اقوام و مذاهب در اولویت سیاست های دولت روسیه باقی خواهد ماند و دستگاه دیپلماسی روسیه به مقابله با این گرایش مخرب ادامه می دهد و برای همکاری گسترده در این عرصه از جمله اروپایی ها آمادگی دارد.

ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه پس از خواندن پیام لاوروف، گفت که روسیه هر ساله پیش نویس قطعنامه ای را برای مبارزه با قهرمان سازی از نازیها و نئونازیسم و پدیده های دیگری که موجب گسترش نژادپرستی در جوامع می شود، به سازمان ملل متحد ارایه می کند.

وی افزود: آخرین بار چنین قطعنامه ای در ماه زمستان سال گذشته در نشست مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد.

گفتنی است، کنفرانس بین المللی مبارزه با یهودستیزی و دگرستیزی را کنگره یهودیان روسیه برگزار می کند و در آن مقام ها و کارشناسانی از چند کشور شرکت دارند.