کدخبر: ۲۴۸۴۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

هشدار آلمان به عربستان درباره سرنوشت خاشقجی

اقتصادنیوز؛ دولت آلمان اعلام کرد: در صورت روشن نشدن حقایق درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، تحریم‌ها علیه ریاض را بررسی خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ دولت آلمان امروز جمعه اعلام کرد که در صورت روشن نشدن واقعیت در زمینه قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، تحریم‌ها علیه این رژیم را بررسی خواهد کرد.

از چندی پیش و در پی اعلام خبر مفقود شدن خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول، آلمان همواره بر روشن شدن آنچه بر سر این روزنامه‌نگار آمده است، تاکید داشت. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان قتل خاشقچی را محکوم کرد. معاون رئیس پارلمان آلمان این کشور گفته بود، اینکه به عربستان سعودی اجازه داده شود که منتقدان خود را در خارج از کشور تحت تعقیب قرار دهد، قابل پذیرش نیست.وی همچنین گفت که دولت کشورش از ناپدید شدن خاشقچی نگران است و از ریاض می‌خواهد که درباره جزئیات این واقعه اطلاع رسانی کند. این مقام آلمانی همچنین گفت که ریاض مسئول سرنوشت خاشقی است.

  دولت آلمان همچنین اعلام کرد: «ما خواستار روشن شدن سرنوشت خاشقچی هستیم و عربستان سعودی هم باید در این روند مشارکت داشته باشد.»

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه (۲ اکتبر) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

رسانه‌های ترکیه‌ای چند روز بعد اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است. مقام‌های سعودی، در اولین واکنش این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

ریاض، سرانجام تحت فشار رسانه‌های بین‌المللی و با موضع‌گیری مقام‌های کشورهای مختلف شنبه (۲۸ مهر) اعلام کرد خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری کشته شده است. در نخستین روایت رسمی ریاض ادعا شده بود مرگ خاشقچی بعد از درگیری در داخل ساختمان کنسولگری اتفاق افتاده است. 

ریاض، بعد از آن چندین بار روایت خود را از نحوه مرگ روزنامه‌نگار منتقد تغییر داده‌؛ این روایت‌ها با مخالفت‌های گسترده در دنیا رو به رو شده است.

یکی از دلایل تشکیک در روایت عربستان سعودی، نامعلوم بودن سرنوشت جسد خاشقچی بعد از قتل است. یکی از مقام‌های سعودی در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته بود که جسد این روزنامه‌نگار بعد از قتل تحویل یک «همکار محلی» شده است. 

با این حال «عرفان فیدان »، دادستان استانبول روز چهارشنبه قطعه قطعه شدن جسد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را تأیید کرد.