کدخبر: ۲۴۹۲۳۲ لینک کوتاه

طعنه کارشناس آمریکایی به BBC فارسی؛ ایران مهارت کافی برای عبور از تحریم‌ها را دارد

اقتصادنیوز؛ «مارک فیتز پاتریک» مدیر اجرایی موسسه مطالعات راهبردی واشنگتن در واکنش به فرافکنی‌های شبکه خبری BBC فارسی که تلاش می‌کند تحریم‌های ضد ایرانی را بزرگنمایی کند، گفت: ایرانی‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا مهارت کافی دارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ شبکه BBC فارسی در دو روز گذشته همواره تلاش کرده است تا به مخاطب خود القا کند که گویی دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران به نوعی آخر دنیا است. 

مارک فیتز پاتریک، مدیر اجرایی موسسه مطالعات راهبردی واشنگتن در واکنش به این گونه خبررسانی بنگاه سخن پراکنی انگلیس یادآورشد که ایرانی ها به خوبی می دانند که چگونه بر مشکلات خود فائق و تحریم ها را دور بزنند. 

پاتریک پیشتر نیز در مقاله ای انتقادی علیه محتوای راهبرد آمریکا در مورد ایران، دوازده درخواست مایک پمپئو از تهران را به چالش کشید و ادامه داد: آمریکا برای اجرای استراتژی خود همراهان اندکی دارد و نخواهد توانست برای ایران محدودیتی ایجاد کند.

پاتریک معتقد است که به طور یقین آمریکا می تواند شرکت های خارجی را از تجارت با ایران بترساند با این دلیل که درصورت نادیده گرفتن تحریم تهران از ورود به بازار ایالات متحده محروم خواهند شد. اما دولت های اندکی به طور داوطلبانه به تحریم های ثانوی پمپئو خواهند پیوست. بدیهی است این تحریم ها وقتی برداشته خواهند شد تا مستندات قابل قبول آمریکا برای وفاداربودن ایران به تعهدات برجام بدست آید.

وی پیشتر خطاب به وزیر خارجه آمریکا گفت که واقع بین باشیم آقای پمپئو، تحریم ها وقتی کارساز خواهند بود که در جامعه جهانی مورد اجرا قرار گیرد. چنین چیزی غیرممکن است. در شرایطی که در همه جای دنیا دونالد ترامپ را به عنوان یک 'آمریکایی بد' می شناسند. خروج ترامپ از برجام انزوای آمریکا را بیشتر خواهد کرد و دیگر پمپئو کسی را در اطراف خود نخواهد یافت.