کدخبر: ۲۴۹۲۹۵ لینک کوتاه

تلگراف مسکو را به جاسوسی از لندن متهم کرد

اقتصادنیوز: پایگاه تلگراف در گزارشی روسیه را به جاسوسی در انگلیس متهم کرده است و نوشته است که مسکو باید به خاطر پرونده سرگئی اسکریپال مورد مواخذه قرار بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، پایگاه تلگراف در گزارشی نوشته است که بر اساس گزارش جدیدی که با همکاری رئیس سابق ام. آی. سیکس، انجام شد ده‌ها هزار نفر از جاسوس‌های روسیه در انگلیس زندگی می‌کنند.

این مطالعه همچنین در مورد افزایش چشمگیر دستگیری افسران روس در انگلیس طی هشت سال گذشته هشدار داد.

این گزارش مدعی است که تعداد جاسوس‌های روس در حال حاضر بیش از دوران جنگ سرد بوده و مسکو حضور اطلاعاتی خود را انگلیس افزایش داده است و حدود ۲۰۰ افسر و بیش از ۵۰۰ آژانس اطلاعاتی در حال حاضر به عنوان بخشی از برنامه تمرکز بر جنگ‌های سیاسی مخرب در انگلیس حضور دارند.

همچنین سر ریچارد دیر لاو رئیس سابق ام. آی سیکس حضور و فعالیت اطلاعاتی روسیه در انگلیس و غرب را همچنان وسیع و همراه با مزاحمت دانست.

این بررسی در پی آن انجام شد که ادعا‌هایی مبنی بر دخالت روسیه در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روس و دخترش مطرح شد. ترزا می‌ در واکنش به این حادثه بلافاصله ۲۳ افسر را بدون اعلام اسامی اخراج کرد.

انگلیس از سال ۲۰۰۰ تاکنون اقدام به اعطای پناهندگی سیاسی به شماری از اتباع روس از جمله جاسوس سابق الکساندر لیتویننکو که در نوامبر ۲۰۰۶ با مواد رادیو اکتیو مسموم شد، کرده است.