سوال از ظریف به دلیل اظهاراتش درباره پولشویی کلید می‌خورد؟

کدخبر: 250322
اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سخنان ظریف موضع‌گیری مغرضانه است چرا که این‌ها نمی‌توانند در مقابل استدلال‌های منطقی و شفاف برای عدم پذیرش CFTو عدم الحاق به آن دلیلی داشته باشند لذا به اینگونه موارد روی می‌آورند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشور در خصوص پول‌شویی اظهار داشت: قانون مبارزه با پول‌شویی در کشور ما سال‌ها است که تصویب شده است و قانون کامل و جامعی است.

وی افزود: وظیفه دولت به عنوان مجری قانون این بوده که مصادیق پولشویی را شناسایی کرده و آنها را به دست مراجع قضایی برای مجازات بسپارد و اگر بنابر گفته آقای ظریف هنوز حجم گسترده‌ای از پولشویی به زغم او در کشور وجود دارد این نشان‌دهنده کوتاهی دولت در اجرای قانونی است که برای این منظور تصویب شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ضمن اینکه سال‌های سال است در اجرای این قانون و حتی قبل از تصویب مبارزه با پولشویی بر اساس ضوابط و دستورالعمل‌هایی که ما درباره فعالیت شرکت‌ها و مقررات سختگیرانه‌ای که برای بحث پولشویی داشتیم این مقررات در کشور جاری و ساری است و اگر مصداقی برای این موضوع آقای ظریف سراغ دارد وظیفه او بوده که به مراجع مربوطه اطلاع‌رسانی کرده و البته وظیفه کلی دولت هم این است که با موضوع پولشویی مبارزه کند؛ اگر خلاء و  خللی هم در این خصوص وجود دارد این کوتاهی دولت در اجرای قانون و مقررات است.

کریمی بر همین اساس اضافه کرد: عزم نظام جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با فساد و مبارزه با پولشویی به عنوان یکی از مظاهر و مصادیق فساد جدی است و این را در طی سال‌های گذشته با قانون و اجرای دستورالعمل‌ها نشان داده و تأکیدات رهبری و مقامات کشور بیان‌کننده این است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:  تلاش برای عدم تصویب کنوانسیون CFT و ربط دادن این موضوع به کسانی که به دنبال پولشویی هستند به نظر می‌رسد که یک قضاوت غیرمنصفانه و غیرکارشناسی و البته اتهام واهی است که به مخالفین داده می‌شود و از آقای ظریف انتظار چنین اظهارنظر و موضعی نیست که بخواهد به طور تلویحی کسانی که با CFT مخالف بودند را به نوعی حامی پولشویی در کشور متهم کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: حداقل نمایندگانی که مخالف CFT  با توجه به اینکه غالبا از مدافعین بحث شفافیت در مجلس و کشور هستند همواره نشان دادند به شدت دنبال این قضیه هستند اما متأسفانه بکارگیری کلید واژه‌های اینگونه و یا واژه‌هایی همچون کاسبان تحریم که حامیان دولت در این افراد به مخالفین بحث الحاق ایران به کنوانسیون و FATF می‌دهند به نظر من یک موضع‌گیری مغرضانه است چرا که این‌ها نمی‌توانند در مقابل استدلال‌های منطقی و روشن و شفاف برای عدم پذیرش این کنوانسیون و  عدم الحاق به آن دلیلی داشته باشند به اینگونه موارد روی می‌آورند.

وی در خاتمه ضمن انتقاد از اظهارات ظریف وزیر امور خارجه کشور عنوان کرد: به نظر من باید روی این موضوع دقت شود و ما قطعاً در مجلس این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و از آقای ظریف هم سوال خواهیم کرد که این موضوع را شفاف کند و بگوید که مصادیق پولشویی چه بوده و توضیح دهد که ما هم با این موضوع آشنا شویم.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما