کدخبر: ۲۵۴۵۳۶ لینک کوتاه

سخنگوی نیروهای مسلح یمن:

حملات سعودی گسترده‌تر شد

سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز سه شنبه اعلام کرد که حملات ائتلاف سعودی به یمن طی ساعات گذشته شدت گرفته است، اما نیروهای یمنی تجاوز نیروهای دشمن را دفع کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سرتیپ یحیی سریع افزود: دشمن حملات خود را از صبح امروز (سه شنبه) در محور نهم و محورهای عملیاتی مرزی از جمله در باقم، البقع و رازح واقع در استان صعده آغاز کرد، اما تلاش های آن ها به شکست انجام شد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: ارتش و کمیته های مردمی یمن طی 24 ساعت گذشته موفق شدند نفوذ نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی را در هم شکسته و شماری از آن ها را از پای در آورند.

وی اضافه کرد: جنگنده بمب افکن های عربستان طی ساعات گذشته بیش از 50 نوبت مناطق مختلف یمن را بمباران کردند، از جمله طی کم تر از 10 ساعت، 25 نوبت محور عملیاتی نهم را در بمباران کردند.

سریع تاکید کرد که افزایش حملات دشمن به یمن نشان دهنده این است که آن ها برای دستیابی به صلح در یمن جدیتی ندارد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: دشمن از طریق رسانه های خود تحقق صلح و توقف جنگ را تبلیغ می کند که دروغ است.

سریع در پایان گفت: دشمن همواره در آستانه مذاکرات، حملات خود را به یمن شدت می بخشد اما مردم یمن آمادگی کامل برای مقابله با حملات دشمن را دارند.

قرار است که دور آتی مذاکرات صلح روز پنجشنبه در استکهلم سوئد آغاز شود.

این دور از مذاکرات افزون بر جامعه جهانی با استقبال گروه مردمی انصار الله و دولت مستعفی یمن مواجه شده و هر یک از طرفین حضور نمایندگان خود را در این نشست تایید کرده اند.

تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته است. ازهمان آغاز،گفت وگوی میان طرفین درگیر با میانجی گری «احمد ولد الشیخ» نماینده سابق سازمان ملل متحد در امور یمن در دستور کار قرار گرفت و نخستین نشست صلح در دی سال 1394 در ژنو بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

دومین دور مذاکرات صلح یمن پس از چندین ماه وقفه، در اردیبهشت سال 1395 در کویت به جریان افتاد که با کارشکنی ائتلاف سعودی به بن بست رسید. 

ائتلاف کشورهای عربی به سردمداری عربستان از ششم فروردین سال 1394 به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد، حملات گسترده ای را علیه این کشور آغاز کرد که کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها تن از شهروندان محروم و فقیر، ویرانی زیرساخت ها، گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار از نتایج این جنگ است.