کدخبر: ۲۵۹۴۸۹ لینک کوتاه

مشروح جلسه ظریف با فراکسیون زنان مجلس

اقتصادنیوز؛ بعد ازظهر امروز یکشنبه (۹دی ماه) نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه به منظور بررسی نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه در این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه به منظور بررسی نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه در این وزارتخانه برگزار شد.

نقض معاهدات بین‌المللی باعث کاهش اقتدار آمریکا در نظام جهانی می‌شود/وزارت خارجه نقش زنان به عنوان سفیران صلح را به رسمیت بشناسد

فریده اولادقباد رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امیدوارم بعد از این تعامل سازنده و دوجانبه بین فراکسیون زنان و وزارت امور خارجه تداوم داشته باشد، گفت: یکی از برنامه‌های این فراکسیون نظارت بر حُسن اجرای برنامه ششم توسعه است، مخصوصا در حوزه زنان و خانواده که یکی از مصوبات آن ماده 101 این قانون بوده که بر شایسته‌سالاری در مدیریت و اداره جامعه براساس توان‌افزایی زنان مدیر و مسئول در هر وزارتخانه تاکید می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: انتظار فراکسیون زنان از شما این است که در جهت توسعه تعاملات بین‌المللی و زمینه‌سازی جهت حضور موثر و فعال زنان در مجامع بین‌المللی به منظور معرفی چهره واقعی زنان ایرانی- اسلامی گام بردارید.

وی اظهار کرد: رویکرد ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه اجرای عدالت جنسیتی است که در اصل 20، 21 و 10 قانون اساسی نیز بدان اشاره شده، بدین صورت که هم زنان و هم مردان در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی براساس موازین شرعی و اسلامی برابر هستند.

اولادقباد تاکید کرد: براساس ماده بند (ب) ماده 105 قانون برنامه ششم توسعه بر تقویت دیپلماسی اقتصادی تاکید شده است، بنابراین انتظار داریم وزارت امور خارجه جهت توسعه روابط اقتصادی از نظر فناوری، تکنولوژی و ورود به بازار جهانی براساس این ماده برنامه‌ریزی کند، هر چند معاونت اقتصادی در وزارتخانه شما شکل گرفته که زمینه حضور ایران در تمام عرصه‌ها هم در منطقه و هم در سطح جهانی را فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: براساس بند (پ) ماده 105 قانون برنامه ششم توسعه که بر به کارگیری امکانات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با خشونت گرایی، تروریسم و افراط گرایی تاکید دارد، انتظار می‌رود شما نیز نقش زنان را به عنوان دیپلماسی پیشگیرانه که تا چه اندازه می‌تواند در کاهش خشونت، افراط گرایی و تروریسم موفق باشد را تشریح کنید، کما اینکه زنان به عنوان سفیران صلح و امنیت در حوزه خاورمیانه و ایران که خود نقش موثری در ثبات صلح و امنیت بین المللی دارد، می‌توانند نقش موثری داشته باشند که جای دارد وزارت امور خارجه این نقش را بیشتر به رسمیت بشناسد.

اولادقباد با یادآوری حضور نمایندگان زن در اجلاس مقابله با تروریسم و توسعه روابط بین‌المللی تصریح کرد: براساس بند (ز) ماده 105 قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است برای برنامه‌ریزی جهت توسعه سیاسی و حمایت از احزاب و تشکل‌های سیاسی که به صورت قانونمند در کشور فعالیت دارند، در راستای اجرای مصوبه مجلس برنامه‌ریزی کند.

وی بیان کرد: حمایت همه جانبه از حقوق ایرانیان خارج از کشور و جلب مشارکت آنها در توسعه و پیشرفت کشور از جمله مواردی است که در بند (ث) ماده 105 قانون برنامه ششم توسعه بدان اشاره شده است که وزارت امور خارجه می‌تواند براساس شرایط کنونی کشور دیپلماسی سازنده‌ای با کشورهای دنیا داشته باشد، ضمن اینکه زمینه‌ای را فراهم کند که ایرانیان مقیم بتوانند از این طریق در توسعه و آبادانی کشور نقش موثری داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به نقش بی‌بدیل ظریف در ارتقای ایران در حوزه سیاست خارجی عنوان کرد: شما زحمات زیادی برای نهایی شدن توافق نامه برجام و پسابرجام کشیدید، اما ترامپ هم از این توافق نامه و هم توافق نامه پاریس خارج شد که نشان می‌دهد شخصیت وی غیرقابل پیش‌بینی و یکجانبه‌نگر است، ضمن اینکه این روش امتیاز منفی برای این کشور به همراه خواهد داشت، چرا که نقض معاهدات بین‌المللی می‌تواند باعث کاهش اقتدار یک کشور در نظام جهانی شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، خطاب به ظریف یادآور شد: اگر وزارت امور خارجه برنامه‌ای برای تعهدات کشورهای اروپایی دارد و کانال‌ها و سازوکاری که قرار شد، برای مبادله و تجارت به ویژه در حوزه مبادلات پولی بین ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کند، صورت گرفته است در این مورد گزارشی ارائه دهید.

 

چرا سفرای زن ایرانی از خارج از وزارت خارجه جذب شده‌اند؟

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر  خطاب به وزیر امور خارجه گفت: چرا خانم‌های سفیر ایرانی از خارج از وزارت امور خارجه انتخاب می‌شوند و چرا این وزارتخانه تاکنون نیروی خانم در این زمینه تربیت نکرده است؟

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: بودجه فرهنگی تخصیص‌یافته به وزارتخانه‌ها برای این است که کار فرهنگی انجام دهند، بنابراین جای دارد وزارت امور خارجه برای جذب گردشگر یک میز مخصوص داشته باشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر چند که وزارت امور خارجه برای دیپلماسی فرهنگی کمیته‌ای را ایجاد کرده که به امور ایرانیان و مشکلاتشان و خانواده‌های آنها رسیدگی می‌کند، اما باید بودجه‌ای هم برای تفریح و آموزش زبان این خانواده‌ها در نظر بگیرد.

 

وزارت خارجه از ظرفیت سمن‌ها در حوزه بین‌الملل استفاده کند

در ادامه سیده حمیده زرآبادی  گفت: وزارت امور خارجه می‌تواند در سفرهای خارجی خود حداقل یکی از نمایندگان زن مجلس را همراه ببرد، چرا که این دستاورد خوبی برای جمهوری اسلامی به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم قزوین، آبیک، البرز مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: وزارت امور خارجه باید در حوزه اقتصادی، برنامه خوبی داشته باشد، کما اینکه می‌تواند رابط بین تجار ایرانی و خارجی باشد و این روشی است که ترکیه در پیش گرفته و در کشورهایی که سفارتخانه دارد، جلساتی را برای ارتباط بین تجار خود و کشور مقصد برگزار می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: آیا دانشکده وزارت امور خارجه فارغ‌التحصیلان خود را جذب می‌کند؟ در غیر این صورت دلیل تشکیل این دانشکده چیست؟

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان از وزیر امور خارجه خواست تا از ظرفیت سمن‌ها در حوزه بین‌الملل استفاده کند.

 

وزارت خارجه در جهت تغییر نگرش سیاستمداران عالی کشور در حوزه زنان گام بردارد

در ادامه پروانه مافی  خطاب به ظریف گفت: شما در یکی از سخت‌ترین شرایطی که در 40 سال گذشته کشور با آن مواجه بوده، سکانداری وزارت امور خارجه را برعهده گرفتید که قطعاً این موضوع و تلاش‌های شما در این حوزه نه تنها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، بلکه در تاریخ ایران نیز به ثبت خواهد رسید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وزارت امور خارجه باید در عمل بیشتر از ظرفیت زنان استفاده کند، یادآور شد: اکثر وزرا در هیات‌هایی که به خارج از کشور اعزام می‌کنند، از حضور حداقل یکی از نمایندگان زن استفاده می‌کنند، اما در وزارت امور خارجه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: در تجربه کوتاهی که در IPU داشتم، در سه چهارم از نطق‌هایی که از سوی نمایندگان سایر کشورها ارائه می‌شد، به ضرورت حضور و حمایت از زنان در عرصه‌های بین‌المللی تاکید می‌شد، بنابراین انتظار می‌رود شما هم به عنوان سکاندار وزارت امور خارجه این موضوع را با سیاستگذاران عالی کشور مطرح کنید که از این حقیقت غفلت نکنند، ضمن اینکه می‌توانید در این خصوص برنامه‌ای در جهت تغییر نگرش در سیاستمداران عالی کشور داشته باشید، چرا که این امر موجب توفیق نظام جمهوری اسلامی نیز خواهد شد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وزارت امور خارجه از نظر اقتصادی مورد انتقاد قرار دارد، بنابراین انتظار می‌رود که با تدبیر هوشمندانه شما، متناسب با نیاز کنونی کشور این حوزه را فعال کنید تا بتوانیم با بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقتصادی بین‌المللی از بحران کنونی خارج شویم.

 

مشاورانی برای فعالیت در حوزه حقوق و بازاریابی بین‌المللی تعیین شوند

در ادامه معصومه آقاپور علیشاهی  گفت: هم‌اکنون در کشور به ویژه استان‌های شمال غرب که در بخش اقتصاد و بازرگانی به ویژه در حوزه صادرات غیرنفتی فعال هستند، می‌توان شرایطی را فراهم کرد که روابط اقتصادی فعالتری با کشورهای همسایه داشته باشیم، چرا که ما به دلیل نبود آگاهی در تولیدکنندگان دچار زیان می‌شویم.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: وزارت امور خارجه می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مشاورانی را برای جهت فعالیت در حوزه حقوق و بازاریابی بین‌المللی مورد تایید سفارت انتخاب کند که بازرگانان به آنها اعتماد داشته باشند و بتوان قراردادهای بین‌المللی را زیر نظر آنها تنظیم کرد، چرا که یکی از دلایل عدم موفقیت بازرگانان در بازاریابی در کشورهای همسایه بی‌اطلاعی از مسائل حقوقی و بازاریابی است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان از وزیر امور خارجه خواست که در مورد قوانین گمرکی جلساتی را برگزار کنند تا بتوان در پی آن قوانین ایران و کشورهای همسایه را تطبیق داد، چرا که این امر نقش موثری در ارتقای حوزه صادرات غیرنفتی و تامین بودجه 98 خواهد داشت.

 

ضرورت تربیت متخصصان اقتصاد بین‌الملل

در ادامه زهرا ساعی  گفت: با توجه به تنگناهای اقتصادی کنونی، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه برای اثربخشی در این حوزه چه برنامه‌ای دارد؟ آیا ما متخصص اقتصادی در حوزه سیاسی داریم و افرادی را برای فعالیت در این حوزه به عنوان متخصص اقتصاد بین‌الملل مدنظر دارید؟ ضمن اینکه ما می‌توانیم رشته‌ای مجزا تحت این عنوان در دانشگاه ایجاد کنیم که در پی آن تجار داخلی را به تجار خارجی به صورت تشکیلاتی و قانونمند ارتباط دهیم.

 

شرایط اعزام زنان به خارج از کشور برای ماموریت اول بین‌المللی فراهم شود

در ادامه سیده فاطمه حسینی گفت: هم‌اکنون وزارت امور خارجه می‌تواند شرایط اعزام خانم‌ها به خارج از کشور برای ماموریت اول بین‌المللی را فراهم کند، ضمن اینکه به دولت پیشنهاد می‌دهم در ماموریت‌های خارجی دستگاه‌های دولتی حداقل از یکی از خانم‌ها در ترکیب هیات‌های اعزام شونده استفاده کند و نباید تمام هیات مردانه باشد.

 

ضرورت اتاق بازرگانی به منظور توسعه روابط بین‌المللی با دیگر کشورها

در ادامه هاجر چنارانى  گفت: فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به دنبال ایجاد اشتغال پایدار برای زنان است که می‌تواند در راستای آن اتاق بازرگانی به منظور توسعه روابط بین‌المللی با دیگر کشورها را ایجاد کرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج یادآور شد: هم‌اکنون بزرگترین بیمارستان زنان در نیشابور با استفاده از سرمایه یکی از ایرانیان مقیم خارج ایجاد شده است، ضمن اینکه دو مدرسه نیز از این طریق احداث شده است، بنابراین می‌توان تیم اقتصادی در وزارت خارجه ایجاد کرد که با کمک از یکی از نمایندگان مجلس، سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج را رصد کرد.

 

دانشکده وزارت خارجه باید به شرط جذب فارغ‌التحصیلان در این وزارتخانه حفظ شود

در ادامه طیبه سیاوشی  گفت: هم‌اکنون دانشکده وزارت خارجه باید به شرط جذب فارغ‌التحصیلان در این وزارتخانه حفظ شود، چرا که این دانشکده به لحاظ کیفیتی یکی از برترین دانشکده‌های دستگاه‌های دولتی است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان از اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص این منطقه بی‌اطلاع هستند و در سفری که به تازگی به این استان داشتیم، از این موضوع گلایه کردند، بنابراین انتظار می‌رود که به این استان سفری داشته و در این مورد شفاف‌سازی کنید.

 

فعالیت دو سفیر زن ایرانی در یک دولت برای اولین بار در تاریخ کشور

در ادامه محمد جواد ظریف افزود: در دولت‌های قبلی نقش زنان در وزارت امور خارجه کمرنگ بود، و این در حالی است که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 431 کارشناس زن در این وزارتخانه فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های وزارت امور خارجه در دو گروه سیاسی و اداری تقسیم‌بندی می‌شود که بخش مهم آن فعالیت‌های سیاسی است، افزود: در دولت‌های قبل تنها 28 خانم در گروه سیاسی این وزارتخانه فعال بودند، و این در حالی است که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد آنها به 57 نفر رسیده است، یعنی دو برابر بیشتر از آنچه در طول تاریخ ایران اتفاق افتاده است، همچنین 162 خانم در بخش اداری مشغول به کار هستند، از سوی دیگر در این دولت به بخش اداری 60 خانم اضافه کردیم، اما بیشتر تمرکزمان روی بخش سیاسی بوده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 4 خانم دارای مدرک تحصیلی دکتری، 97 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، 15 نفر دارای مدرک کارشناسی و یک نفر دارای مدرک فوق دیپلم اضافه شد، ضمن اینکه در شرایط کنونی دو سفیر خانم داریم، کما اینکه خانم افخم به عنوان اولین معاون زن معاونت امور خارجه بعد از انقلاب و اولین سفیر خانم در جمهوری اسلامی ایران و دومین سفیر زن در تاریخ ایران بوده است، همچنین حمیرا ریگی را که از اقلیت‌های قومی و مذهبی است، به عنوان سفیر در برونئی دارالسلام انتخاب کردیم.

وی یادآور شد: در رابطه با بودجه فرهنگی طبق قانون اجازه نداریم در این زمینه هزینه کنیم و این مربوط به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است، بنابراین به ما دستور دادند که این بخش را تعطیل کنیم، اما در مورد حمایت از خانواده‌های دیپلمات‌های خارجی، قطعاً برنامه‌هایی در این زمینه خواهیم داشت.

ظریف تاکید کرد: در مورد حضور نمایندگان زن مجلس در هیات‌های اعزام شونده به خارج از کشور باید کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصمیم‌گیری کند، ضمن اینکه در مورد جذب تمام فارغ‌التحصیلان دانشکده وزارت امور خارجه هیچ تعهدی نمی‌دهیم، اما اکثر آنها جذب می‌شوند به این دلیل که به جای دو سال به مدت 3 سال برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد تحصیل کرده و بالاترین نمرات را نیز دریافت می‌کنند، اما سیاست دولت این است که همچون دانشکده سایر  وزارتخانه‌ها، این دانشکده نیز تعطیل شود.

وی یادآور شد: ضرورت استفاده از ظرفیت سمن‌ها را قبول دارم، همچنین پیشنهاد ایجاد مشاور حقوقی و بازاریابی و تربیت متخصصانی در حوزه اقتصاد بین‌المللی با استفاده از سرمایه بخش خصوصی نیز قابل قبول است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در مورد پیشنهاد خانم حسینی برای اعزام خانم‌ها برای ماموریت اول به خارجه تاکنون پیشنهادی نشده است، اما اگر پیشنهاد شود، قطعا با نگاه مثبت آن را بررسی می‌کنم.