کدخبر: ۲۶۲۹۰۸ لینک کوتاه

معافیت زائران زمینی اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور

اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از معافیت زائران زمینی اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور خبر داد و گفت: این عوارض برای زائران عتبات در طول سال آینده مطابق قانون سال ۹۶ اخذ می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «محمد مهدی مفتح» در نشست خبری در تشریح مصوبات امروز - چهارشنبه - کمیسیون تلفیق افزود: این کمیسیون در مرحله اول رسیدگی به لایحه بودجه است و منابع درآمدی لایحه بودجه سال آینده را بررسی می کند.

وی افزود: با تصویب اعضای این کمیسیون مقرر شد عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال 98 مطابق قانون سال 96 اخذ شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 مجلس یادآور شد: زائرانی که بین تاریخ 24 شهریور تا 12 آبان از مرزهای زمینی برای سفر اربعین به عراق سفر می کنند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند و بقیه کسانی که برای زیارت عتبات خارج می شوند معادل عوارض سال 96 پرداخت می کنند.
مفتح ادامه داد: در مصوبه ای گمرک مکلف شد حقوق ورودی مربوط به قطعاتی که در کالاهای صادراتی مصرف شده را به تولید کننده برگرداند تا از تولید با گرایش صادرات حمایت شود.
وی افزود: در مجوز دیگری مقرر شد ما به التفاوت قیمت تکلیفی فروش آب با قیمت تمام شده آب با تایید سازمان های ذیربط از بدهی های وزارت نیرو به دولت کسر شود. 
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس همچنین گفت:‌ با تصویب اعضای این کمیسیون، سازمان ایدرو و ایمیدرو از بابت مشارکت در پرو‍ژه ها تا سقف 20 هزارمیلیارد ریال بابت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به صورت جمعی خرجی لحاظ می کنند.
وی یادآور شد: طبق مصوبه دیگرکمیسیون تلفیق، بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی تا سقف 50 هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه بانک مسکن منظور می شود.
این نماینده مجلس دهم گفت: در مصوبه دیگری وزارت راه مجاز شد اصل زمین مسکن مهر که زمین های آن اجاره 99 ساله است را در صورت تقاضای مالکین و ساکنین به آنها بفروشد.
مفتح ادامه داد: در مصوبه دیگری مقرر شد پیمانکارانی که صورت وضعیت تنظیم می کنند از زمانی که از دولت صورت حساب دریافت می کنند مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شوند.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس همچنین اظهارداشت: در مصوبه دیگری مقرر شد بازپرداخت وام های دانشجویی به عنوان سرمایه صندوق های رفاه دانشجویی لحاظ شود تا بنیه این صندوق ها برای استمرار پرداخت وام به دانشجویان تقویت شود.
مفتح خاطرنشان کرد: طبق مصوبه دیگر این کمیسیون، وزارت آموزش و پرورش اجازه یافت برای ساماندهی و بهینه سازی کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث و بازسازی وبهره برداری با تغییر کاربری از زمین هایی که در نقاط مختلف شهرها وجود دارد اقدام کند و از این طریق امکانات مالی مناسب تری برای آموزش و پرورش تامین شود.
وی ادامه داد: براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، شرکت ها و بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مکلف شدند 40 درصد بودجه پژوهشی خود را در مقاطع سه ماهه به امور پژوهشی اختصاص دهند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 همچنین گفت: شرکت های بیمه ای مکلف شدند 3 هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث خود را براساس جدولی که به تصویب شورای عالی بیمه رسیده است به صورت هفتگی نزد خزانه داری کل کشور به عنوان درآمد عمومی واریز کنند تا صرف هزینه های بیمارستان و امور هزینه ای که بعدا به تصویب می رسد شود.
مفتح افزود: نیروهای مسلح نیز مکلف شدند کمک هزینه مسکن کارکنانی که در خانه های سازمانی سکونت دارند را از حقوق آنها کم کرده و به حساب خزانه داری کل کشور واریز کنند.
وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق تا تبصره 14 لایحه بودجه را مورد بررسی قرار داده است و بعد از تعیین سقف درآمدها وارد بررسی تبصره های هزینه ای لایحه بودجه خواهد شد.