کدخبر: ۲۶۴۷۷۱ لینک کوتاه

درباره یبوست چه می دانید؟

اقتصادنیوز:با این که عوامل زیادی در تعداد دفعات دفع موثر است ازجمله ورزش، رژیم غذایی، سن، جنسیت و وضعیت سلامتی شما اما نمی توان گفت تعداد دفعاتی که باید یک فرد مدفوع کند چقدر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سلامت نیوز، به گفته پزشکان اگر کمتراز سه یا چهار بار در هفته مدفوع می کنید، شما دچار یبوست شده اید. در ادامه به دلایل این مشکل می پردازیم:

دلایل یبوست

کم آبی بدن یا خوردن غذاهایی با فیبر بسیار پایین می تواند از دلایل ایجاد یبوست باشد. در موارد جدی تر، یبوست ممکن است حاصل استرس بالا ، تغییرات هورمونی، آسیب های ستون فقرات مشکلات ماهیچه های دیافراگمی، سرطان یا مشکلات ساختاری دیگر باشد.

درمان سریع یبوست

راه های زیادی می تواند در مدت زمان کوتاهی مشکل شما راحل کند.

از مکمل فیبر استفاده کنید 

با مشورت پزشک ازمکمل فیبراستفاده کنید.

فیبر حجم مدفوع را بالا می برد و آن را به بیرون از بدن هل می دهد.

از مصرف غذاهای حاوی فیبر غافل نشوید 

جو دوسر،نان جو،میوه ها و سبزیجات،برنج و لوبیا

حتما به فاصله زمانی مناسب از مصرف این مواد آب فراوان بنوشید که به روان شدن روده کمک می کند.

از مُلَیّن استفاده کنید

مُلَیّن ماده یا دارویی است که برای رفع یبوست مصرف می‌کنند. این مواد می‌توانند طبیعی باشند مانند روغن کرچک و زیتون.

ورزش را فراموش نکنید 

پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و دیگر ورزش ها را در برنامه روزمره خود بگذارید. ورزش سبک به گردش خون کمک می کند و باعث می شود ساده تر مدفوع را دفع و استرس خود را کنترل کنید.

از آب و سبزیجات غافل نشوید

میوه ها، سبزیجات، حبوبات و دانه ها به رهایی از یبوست کمک فراوانی می کند.رژیم غذایی حاوی فیبر به وزن و اندازه مدفوع می افزاید و به روان شدن روده ها برای خروج مدفوع کمک می کند.

به هرحال در تعداد کمی از افراد، فیبر زیاد فقط باعث سخت تر شدن یبوست می شود پس حتما با پزشک خود مشورت کنید.به علاوه، خوردن مقدار کافی آب بسیار با اهمیت است و در نظر داشته باشید وقتی میزان فیبر خود را بالا می برید، باید مصرف مایعات را نیز بالا ببرید.


سلامت نیوز: همه چیز درباره یبوست