کدخبر: ۲۶۶۱۲۸ لینک کوتاه

ممنوعیت واردات داروهایی که تولید داخلی دارند

اقتصادنیوز: مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ممنوعیت واردات ماده اولیه دارویی در صورتی اعمال می‌شود که مطمئن باشیم تولیدکننده داخلی بتواند بازار داخل را پوشش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمد عبده‌زاده در حاشیه برگزاری نخستین نمایشگاه فارماپک خاورمیانه اظهار کرد: هر جایی که بتوانیم توانمندی های داخلی را به نمایش بگذاریم، مفید است، به شرطی که حضور شرکت‌کنندگان خارجی در آن پررنگ و به فرآیند مالی منتج شود که این امر نیز نیازمند بسترسازی مناسب در روابط بین المللی است. 

وی افزود: عرضه توانمندی‌ها در قالب برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی مثبت است و برای اینکه این نمایشگاه‌ها خروجی داشته باشند باید میزان مراجعه‌کنندگان آن افزایش یابند.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صنعت داروسازی در کشور صنعت وابسته ای است، تصریح کرد: تولید محصول نهایی، ماده اولیه و فرمولاسیون وابسته به یکدیگر هستند که تا رسیدن استقلال در این حوزه فاصله زیادی داریم؛ چراکه قیمت تمام شده در کشور بالاست و تولیدکنندگان دارو ترجیح می دهند، نیاز خود را با قیمت تمام شده پایینتر تامین کنند.

عبده‌زاده خاطرنشان کرد: اجازه واردات در حوزه ماده اولیه‌ تولید داخلی که بتواند پاسخگوی بازار کشور باشد، نمی‌دهیم؛ قطعا برای سال آینده این موضوع با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد، اما ممنوعیت واردات ماده اولیه دارویی در صورتی اعمال می‌شود که مطمئن باشیم تولیدکننده داخلی بتواند بازار داخل را پوشش دهد.