کدخبر: ۲۷۲۲۲۵ لینک کوتاه

بازار را برای سوءاستفاده‌کنندگان ناامن می‌کنیم

اقتصادنیوز:رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرد یکی از اهداف این سازمان در طول ماه‌های گذشته ناامن کردن بازار برای سوءاستفاده‌کنندگان بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نیره پیروزبخت در حاشیه دیدار هیأت تجاری عراق با وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: با توجه به اهداف در نظر گرفته شده بازرسان سازمان استاندارد در ماه جاری کنترل خود را بر روی بازارهای مختلف افزایش داده‌اند و طبق آخرین آمارها تا پایان بهمن ۳۳۰ هزار بازرسی انجام شده که این عدد تا پایان سال به ۳۶۰ هزار فقره افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تمامی قطعات خودروها مشمول استاندارد اجباری این سازمان نیستند، توضیح داد: متأسفانه در این حوزه ما با قاچاق قطعات خودرو مواجه هستیم که تعداد آنها نیز زیاد است. بنابراین حتی اگر کنترل کیفیت این قطعات اجباری باشد نیز ما امکان آن را که بررسی کیفیت به شکل قطعی انجام شود، نداریم.

رئیس سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: از این رو وظیفه کنترل کیفیت برخی از قطعات خودروها بر عهده خودروسازان است و جز قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری شوند، مابقی از حیطه اختیارات این سازمان خارج است.

پیروزبخت خاطرنشان کرد: تلاش سازمان بر این است که کنترل و نظارت بر قطعات خودروها به شکل کامل انجام شود اما بخشی از این موضوع نیز در اختیار خودروسازان خواهد بود.

به گفته وی، یکی دیگر از حوزه‌هایی که عملکرد آن با بررسی‌های دقیق مواجه بوده، موضوع نظارت بر سوخت و بنزین تولیدی داخل کشور است که خوشبختانه آخرین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این تولیدات به استاندارد لازم رسیده است.