کدخبر: ۲۷۵۳۴۲ لینک کوتاه

پاکستان کاردار آمریکا را احضار کرد

ایرنا : اقتصادنیوز: وزارت امور خارجه پاکستان در اعتراض به مواضع اخیر مقامات آمریکایی علیه اظهارات نخست وزیر پاکستان، کاردار آمریکا را در اسلام آباد احضار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، منابع خبری پاکستان روز جمعه گزارش دادند که کاردار آمریکا در اعتراض به سخنان اخیر وزیر امور خارجه آمریکا، نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان و سخنان سفیر آمریکا در کابل احضار شده است.

سخنان اخیر 'عمران خان' نخست وزیر پاکستان در خصوص ایجاد دولت موقت در افغانستان به عنوان راه حل رسیدن به صلح که البته بنا بر اطلاعیه وزارت خارجه پاکستان، از سوی رسانه ها اشتباه تعبیر شده بود، سبب شد تا مقامات افغان و همچنین مقامات آمریکایی نسبت به آن واکنش نشان دهند و سخنان عمران خان را مداخله گرایانه تفسیر کنند.

کابل سفیر خود را از اسلام آباد فراخوانده و از سوی دیگر زلمی خلیل زاد مامور ویژه امور خارجه آمریکا در مورد صلح افغانستان و سفیر واشنگتن در کابل از اظهارات عمران خان انتقاد کردند.

رسانه های پاکستانی اعلام کردند، اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا علیه برنامه های هسته ای پاکستان نیز یکی از دلایل احضار کاردار واشنگتن بود.

منابع دیپلماتیک پاکستان گفتند: قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان در جلسه احضاریه کاردار آمریکا گفت که اسلام آباد به نقش صادقانه خود درخصوص روند صلح افغانستان ادامه خواهد داد و هرگز نیازی به نصیحت دیگران ندارد.

وزارت امور خارجه پاکستان چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد؛ در حالی که پاکستان همواره خواهان صلح در افغانستان به رهبری مردم این کشور است ، سخنان اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان در مورد افغانستان اشتباه تفسیر شده است.

در این بیانیه آمده است: عمران خان در اظهاراتش به شیوه برگزاری انتخابات عمومی در پاکستان زیر نظر دولت موقت اشاره کرده بود اما این اظهارات نباید غلط تعبیر می شد که باعث شد نوعی دخالت در امور داخلی افغانستان تفسیر شود.