کدخبر: ۲۷۶۷۹۷ لینک کوتاه

ویتامینی که کمبود آن موجب تشدید آرتروز می شود

اقتصادنیوز: کمبود ویتامین D باعث تشدید پیشرفت آرتروز زانو می‌شود. اگر زانو درد دارید و برایتان تشخیص آرتروز داده شده است میزان ویتامین D بدنتان را چک کنید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: این روزها خیلی‌ها از درد زانو شکایت می‌کنند. حتماً شما هم در بین اطرافیانتان افرادی را می‌بینید که از این مشکل رنج می‌برند. اما سۆالی که محققان استرالیایی با دیدن و شنیدن این همه شکایت و رنج از خود پرسیدند این بود که آیا بین کمبود ویتامین D و آرتروز ارتباطی وجود دارد یا خیر؟

برای این کار پژوهش‌هایی که از سال ۱۹۸۰ تا به امروز در این رابطه انجام شده بود را مورد بررسی مجدد قرار دادند.

کار این محققان با بررسی ۸۶ پژوهش مختلف آغاز شد که در بر گیرنده‌ی اطلاعات چندین هزار بیمار بود.

محققان نتوانستند در مورد ارتباط کمبود این ویتامین با آرتروز دست و یا ران به طور قطعی نظر بدهند. اما در مورد آرتروز زانو به این نتیجه رسیدند که کمبود ویتامین D باعث تشدید سرعت پیشرفت آرتروز می‌شود. به خاطر این که این کمبود باعث از بین رفتن غضروف می‌شود.

مطلب پیشنهادی

بهترین هتل‌ها با بهترین قیمت‌های ویژه نوروز در رهی‌نو

بهترین هتل‌ها با بهترین قیمت‌های ویژه نوروز در رهی‌نو

محققان معتقدند که این نتیجه کاملاً درست است و لازم است که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. آن‌ها می‌خواهند با اطمینان بیشتری مشخص کنند که آیا مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند بیماری آرتروز را متوقف کند و یا این که باعث بهبودی آن شود یا خیر!

متأسفانه کمبود ویتامین D در ابتلا به بیماری‌های زیادی مانند بیماری‌های خود ایمنی و برخی از سرطان نقش مهمی دارد.

مهم‌ترین منبع جذب این ویتامین نور خورشید می‌باشد. محققان توصیه می‌کنند که هر روز چند دقیقه ای در معرض نور خورشید باشید. آزمایش خون بدهید و اگر لازم باشد طبق دستور پزشک مکمل ویتامین D مصرف کنید.