کدخبر: ۲۷۷۷۸۶ لینک کوتاه

احتمال فیلترشدن فیسبوک در افغانستان

​اقتصاد نیوز:مقام‌های وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان از احتمال مسدود شدن فیسبوک در این کشور خبر داده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز، این وزارت اعلام کرده که اگر تا شش ماه دیگر شرکت فیسبوک "پالیسی‌های دولت افغانستان" را در نظر نگیرد، جلو فعالیت این شبکه در افغانستان گرفته خواهد شد.

شهزاد آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی افغانستان، روز گذشته شنبه در یک نشست خبری ضمن یادآوری از "سوءاستفاده" تعدادی از کاربران فیسبوک از این شبکه اجتماعی گفت که" در فیسبوک از آزار و اذیت گرفته تا تخطی‌های فرهنگی و کارهایی برعلیه امنیت در کشور صورت می‌گیرد".

آقای آریوبی افزود که: "ما باید رسما از طریق وزارت خارجه به فیسبوک اخطار بدهیم که به قوانین افغانستان احترام بگذارد، ثبت نام دراین شبکه اجتماعی باید براساس مدرک شناسایی صورت گیرد. این طور نباشد که هر که بخواهد یک حساب باز کند، بی‌آنکه هویتش معلوم باشد".

آقای آریوبی افزود که "فیسبوک باید جلو ایجاد حساب‌های بی‌هویت و جعلی را بگیرد و در مجموع مطابق به ارزش‌ها و قوانین افغانستان فعالیت کند".

اما یک شرکت وابسته به فیسبوک در کابل می‌گوید که در قوانین افغانستان استفاده از رسانه‌های اجتماعی وضاحت ندارد.

عمر منصور انصاری، رئیس شرکت "تک-نیشن" که شرکت همکار فیسبوک در افغانستان است و در عرصه‌های تکنولوژی اجتماعی، آموزش‌های فناوری، کارآفرینی در عرصه فناوری و مشاوره در بخش‌های پالیسی فعالیت می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت که "دولت افغانستان باید واضح بسازد که کدام قوانین از سوی فیسبوک نقض شده تا مورد بررسی قرار بگیرد."

آقای انصاری گفت که "پخش اخبار جعلی در فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی یک مشکل جهانی است و مختص به افغانستان نیست. امکان دارد بعضی اوقات در شبکه‌های اجتماعی محتویاتی پخش شود که در مغایرت با فرهنگ افغانستان است، اما وضع فیلتر بر تمامی محتویات این شبکه‌های اجتماعی بسیار دشوار است."

رئیس شرکت "تک-نیشن" افزود که "بعضی از مسائل عمده که در مغایرت با پالیسی فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی قرار داشته باشد مورد بررسی این شبکه‌ها قرار گرفته و از نشر و پخش آن جلوگیری می‌شود. این بر می‌گردد به اینکه چقدر مردم و دولت افغانستان با شبکه‌های اجتماعی در مورد مشخص سازی این موارد همکاری می‌کنند."

'کاهش قیمت اینترنت'

در همین حال وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان از کاهش قیمت خدمات اینترنتی در افغانستان نیز خبر داد. به گفته این وزارت از این پس هزینه یک گیابایت ( GB) اینترنت در افغانستان ۴۹ افغانی خواهد بود.

پیش از این قیمت یک گیگابایت ( GB) اینترنت در افغانستان ۲۰۰ افغانی (معادل حدود سه دلار) بوده است.

آقای آریوبی گفت: "از امروز قیمت یک جی‌بی اینترنت در شرکت مخابراتی سلام ۴۹ افغانی است و به زودی قیمت بالای همه شبکه‌های مخابراتی دیگرهم, تطبیق خواهد شد."

این در حالی است که اخیرا کاربران شبکه‌های اجتماعی در اعتراض به گران بودن هزینه اینترنت در افغانستان، کمپینی را با هشتگ "اترا کجاست"، راه‌اندازی کرده‌اند. آنها از گرانی و بی‌کیفیت بودن اینترنت در افغانستان شاکی‌اند و می‌گویند که اداره تنظیم خدمات اینترنتی افغانستان کاری در این زمینه انجام نداده است.

چندی قبل وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان گفته بود که سرور حافظه نهان (Cache Server) کاربران فیسبوک این کشور با مرکز تبادل اطلاعات افغانستان (NIXA) وصل شده است.

به گفته سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان، این اقدام به منظور مصونیت اطلاعات کاربران فیسبوک روی دست گرفته شده است.

آقای انصاری می‌گوید که "هدف اساسی از ذخیره کردن وبسایت‌ها، اطلاعات و محتویات در شبکه‌های اینترنتی این است که کارکرد اینترنت بالا برده شود. ذخیره اطلاعات معمولاً در سرورها انجام می‌شود و براساس آن اطلاعات و محتویات استفاده‌شده توسط کاربران در یک جغرافیای خاص ذخیره می‌شود. این کار دسترسی به اطلاعات روی اینترنت را آسانتر و سریعتر می‌سازد و همچنین مصرف پهنای باند (bandwidth) اینترنت را کاهش می‌دهد."

فیسبوک در افغانستان به تناسب دیگر شبکه اجتماعی کاربران بیشتری دارد. بر اساس برخی از آمارها، در افغانستان حدود ۹ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند که بیشتر آن‌ها کاربران فیسبوک هستند.