کدخبر: ۲۸۰۱۸۳ لینک کوتاه

رییس کمیسیون اقتصاد مجلس :نتایج سرمایه گذاری چین در ایران برد - برد است

اقتصادنیوز :رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در دومین اجلاس &#۰۳۹;کمربند - راه&#۰۳۹; در چین بسر می برد، گفت: سرمایه گذاری چین در پروژه های ایران در چارچوب طرح &#۰۳۹;کمربند - راه&#۰۳۹; به دلیل موقعیت ممتاز تهران برای دو طرف دارای نتیجه برد - برد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،محمدرضاپور ابراهیمی  افزود: خوشبختانه با توجه به ظرفیت ها و امکانات بسیار مناسب چین، توافق های بسیار خوبی با آنها در مورد سرمایه گذاری در چارچوب طرح 'کمربند - راه' در حاشیه این اجلاس انجام شد.

دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' با حضور هیات هایی از 110 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از روز پنجشنبه در پکن آغاز بکار کرد و تا امروز شنبه ادامه داشت.

از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصادی و دارایی، 'ناصر قاضی سراج' رییس سازمان بازرسی کل کشور و 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این اجلاس شرکت کرده بودند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چین در ارتباط با موضوع سرمایه گذاری در زمینه های راه، ریلی، انرژی و زیر ساخت ها در قالب این طرح بر اساس یک برنامه زمانبندی مجموعه کشورهایی را که ایران یکی از حلقه های اصلی آن محسوب می شود در نظر گرفته است.

وی اظهار کرد: زمینه های سرمایه گذاری چینی ها در قالب طرح 'کمربند - راه' در سال های گذشته توسط دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیری شده و در این سفر و در نشست های کارشناسی، فهرست بیش از 313 طرح و پروژه جهت سرمایه گذاری در ایران به آنها ارایه شد.

پور ابراهیمی در مورد نحوه اجرای پروژه های سرمایه گذاری گفت: این پروژه ها به دو روش استفاده از شرکت های بخش خصوصی و شرکت های بزرگ چینی که از سال ها قبل در ایران حضور داشته اند اجرایی خواهند شد.

وی ادامه داد: به دلیل موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی ایران در منطقه، رویکرد متقابل به جهت افزایش سطح همکاری های اقتصادی یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این اجلاس بود به طوری که با رویکرد مثبت و همراهی خوب دولت چین، شاهد افزایش سطح همکاری های اقتصادی در این بخش هستیم.

رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد با پیگیری هایی که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین وزارت امور خارجه شکل خواهد گرفت شاهد اجرایی شدن عملیات سرمایه گذاری در موضوعات مختلف باشیم.

پور ابراهیمی ادامه داد: ایده 'کمربند - راه' ظرفیت های زیادی را برای سرمایه گذاری در کشورهای مسیر این طرح از طرف کشور چین فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان ایران در سه حوزه قضایی و حقوقی، اقتصادی و بخش دیپلماسی عمومی در این اجلاس شرکت کردند تاکید کرد: حضور نمایندگان ایرانی در این اجلاس بسیار حایز اهمیت و مهم بود.

وی گفت: این سرمایه گذاری ها علاوه بر اینکه بر حوزه فعالیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران آثار مثبت دارد به چین هم در حوزه ماموریت هایی که در چارچوب 'کمربند - راه' در نظر گرفته است کمک خواهد کرد.

پور ابراهیمی تاکید کرد: با چینی ها توافق شده است که بتوانیم علاوه بر شرکت های قدیمی چینی که در بخش های مختلف ایران فعالیت دارند از شرکت های جدید این کشور هم در چارچوب طرح 'کمربند - راه' استفاده کنیم.

رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی بحث تامین مالی اجرای پروژه ها را یکی از مهمترین ظرفیت های این طرح معرفی کرد و گفت: دولت چین برای تامین مالی پروژه های این طرح، خط اعتباری ویژه و یک مجموعه صندوق تخصصی از جمله صندوق زیر ساخت آسیا را اختصاص داده است.

پور ابراهیمی از ایران به عنوان حلقه واسط ارتباط چین و اروپا نام برد و اظهار امیدواری کرد با بهره مندی از ظرفیت های ایده 'کمربند - راه' در عرصه اقتصاد ایران شاهد تحول باشیم.

رییس کمیسیون امور اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات ایران به عنوان یکی از سهامداران اصلی بانک زیر ساخت آسیا از قبل با این بانک آغاز شده است گفت: امیدواریم در چارچوب ضوابط و قوانین مسایل اقتصادی، مجموعه ظرفیت های مربتط با این بخش را در اختیار بگیریم.

بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا به طور رسمی در سال 2015 میلادی به ابتکار چین و با سرمایه 100 میلیارد دلار فعالیت خود را شروع کرد.

سرمایه گذاری در کشورهای آسیایی، کمک به اجرای طرح های زیربنایی در کشورهای عضو بخصوص کشورهای کمتر توسعه یافته و اجرای طرح‌های زیربنایی مرتبط با 'کمربند - راه' از جمله برنامه های این بانک است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای هیات موسس این بانک، هجدهم فروردین ماه سال 94 به عنوان سی و چهارمین عضو آن پذیرفته شد و هم اکنون با در اختیار داشتن 1.61 درصد سهام آن، در رتبه یازدهم قرار دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد به عنوان یک سهامدار از بانک زیر ساخت اسیا انتظار داریم که در ارتباط با طرح های سرمایه گذاری از محل منابعی که به عنوان سرمایه در اختیار این بانک قرار دادیم استقاده کنیم و امیدواریم نتیجه آن بر حوزه فعالیت های مرتبط با بخش تامین مالی این پروژه ها مشهود شود.        

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند