این نوع گندم موجب سلامت روده ها می شود

کدخبر: 284695
اقتصادنیوز: محققان دانشگاه فنلاند شرقی و همچنین فرانسوی به چگونگی اثر گندم سیاه چاودار کامل و دیگر غلات کامل در سلامت روده پی برده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  بهداشت نیوز  پیش از این محققان به مفید بودن غلات کامل به ویژه گندم سیاه (چاودار) برای سلامت بدن آگاهی داشتند. اما بررسی‌های اخیر محققان فنلاندی و فرانسوی، روی مدل‌های آزمایشگاهی موش و همچنین انسان، چگونگی حفظ سلامت روده با این غلات را نشان داده است.

غلات کامل حتی می‌توانند از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری کرده و از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بکاهند. تحقیقات نشان داده است که غلات کامل می‌توانند روی متابولیت‌ها، مولکول‌هایی که در سوخت‌ و ساز سلولی شرکت می‌کنند، اثرات مثبتی داشته باشند.

در بررسی جدید مشخص شده است که چاودار و گندم کامل می‌توانند روی سوخت و ساز درون روده، اثر مثبت بگذارد و از مشکلات روده مانند سرطان روده بزرگ پیشگیری کند. این محققان دریافتند که این غلات کامل روی مقدار سروتونین پلاسما (خون) اثر مثبتی دارند.

محققان فنلاندی و فرانسوی روی ۱۵ داوطلب به مدت ۴ هفته تحقیق کردند. داوطلبان ابتدا باید هر روز بین ۶ تا ۱۰ ورق نان گندم کم‌فیبر مصرف می‌کردند. سپس آنها باید ۴ هفته دیگر، روزانه ۶ تا ۱۰ ورق نان چاودار یا گندم کامل می‌خوردند. همچنین هیچ یک از داوطلبان رژیم غذایی معمولی خود را کنار نگذاشتند.

محققان پس از پایان هر ۴ هفته، نمونه‌های خون این داوطلبان را بررسی کردند و نتایج نشان داد، سطح سروتونین پلاسمای افراد وقتی که چاودار کامل مصرف کرده بودند، به طور چشمگیری کاهش داشته است اما این کاهش سروتونین پلاسما، زمانی که نان سفید کم‌فیبر مصرف کرده بودند، مشاهده نشد.

این محققان بررسی‌های خود را روی موش‌ها تا ۹ هفته ادامه دادند و به برخی از این حیوانات سبوس چاودار، گندم یا آرد سلولز دادند.

مقدار سروتونین روده موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از سبوس داشتند، نسبت به موش‌های دیگر که فقط تحت رژیم آرد سلولز بودند، بسیار کمتر بود.

این بررسی نشان می‌دهد مصرف غلات کامل، با کاهش مقدار سروتونین پلاسما، از ابتلا به دیابت پیشگیری می‌کند، زیرا مقدار زیاد سروتونین پلاسما، افراد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد.

همچنین بررسی‌ها نشان داده است که مقدار سروتونین پلاسمای افراد مبتلا به سرطان، بسیار بالاتر از حد عادی است.

 غلات کامل مانند چاودار با کاهش تولید سروتونین می‌توانند جلوی بیماری‌هایی مانند دیابت، چاقی، اختلال متابولیک و انواع بیماری‌های گوارشی، به ویژه سرطان روده بزرگ را بگیرند.

تیتر یک
  • معیار دلاری برای اجاره مغازه ها+جدول

    اقتصادنیوز :‌بررسی میدانی املاک تجاری نشان می دهد با وجود آن که کرونا وضعیت کسب این واحدها را دچار مشکل کرده اما…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید