کدخبر: ۲۸۸۳۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
انتقادات تند کارتر به ترامپ

انتقادات تند کارتر به ترامپ

اقتصادنیوز: رئیس جمهوری پیشین آمریکا در نامه ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده، ضمن مقایسه وضعیت آمریکا با چین نوشت: واشنگتن در سال های گذشته تریلیون ها دلار صرف جنگ کرده، در حالیکه پکن در پروژه هایی چون قطار پرسرعت که به نفع مردمش است، سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا روز دوشنبه خبرگزاری شینهوا از واشنگتن، «جیمی کارتر» در یک گردهمایی در کلیسای «ماراناتا» در ایالت جورجیا افزود که در نامه خود به ترامپ، تجاربش در زمینه تعامل با چین را به اشتراک گذاشته است.

وی با اعلام اینکه ترامپ پاسخ نامه‌اش را با تماسی تلفنی داده است، گفت: هدف اصلی تماس وی این بود که از یک خط تلفن خصوصی به صراحت به من بگوید که چینی‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از آمریکا پیشی گرفته‌اند.

کارتر از حزب دموکرات از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ رئیس جمهوری آمریکا بود و در دوره زمامداری وی، چین و ایالات متحده روابط دیپلماتیک خود را به طور رسمی بنا کردند.

کارتر در حالی به ترامپ نامه نوشت که روابط چین و آمریکا در ماه‌های اخیر به دلیل اعمال تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی از سوی واشنگتن، به تیرگی گراییده است.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین تا حدی شدت گرفته که حتی باعث بروز اختلاف میان حزب جمهوریخواه آمریکا و ترامپ در مورد این مساله شده است.

در این میان، چین به تلافی افزایش تعرفه آمریکا بر کالاهای چینی، بخش کشاورزی ایالات متحده را با اعمال تعرفه‌های تلافی جویانه تهدید کرده است.

در اصل، جنگ تجاری بین چین و آمریکا تقریباً نیمی از منازعه بین دو کشور است.

این دو در حوزه‌هایی مختلفی چون نیمه رساناها، زیردریایی، فیلم‌های پرفروش و کاوشگری در ماه با یکدیگر رقابت دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند