کدخبر: ۲۹۳۱۴۳ لینک کوتاه

واشنگتن‌پست: بن‌سلمان مانند صدام فهمیده معاف از مجازات است

اقتصادنیوز؛ واشنگتن‌پست در یادداشتی به قلم «جکسون دیل» محمدبن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را «صدام‌حسین جدید» دانست و نوشت: همچون صدام حسین؛ محمد بن سلمان هم فهمیده است معاف از مجازات است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ در این یادداشت به قلم "‌جکسون دیل" معاون سردبیر صفحه سرمقاله آمده است:

روزگاری نه خیلی دور؛ یک دیکتاتور وحشی و بیرحم بر یک کشور نفت خیز عرب حاکم بود که به رغم پرونده‌ای قطور از جنایاتش؛ کماکان آمریکا و سایر دولت‌های غربی حامی و نوازش کننده آن بودند.

جنایات او به حدی وحشتناک بود که عقل سلیم از شنیدنش متحیر می‌ماند. اما او عراق را مدرنیزه می‌کرد و جلوی تروریست‌های اسلامگرا ایستاده بود. بنابر این شاید غرب چاره‌ای نمی‌دید جز آنکه یک چنین حاکم جنایتکاری را تحملش کند.

این حاکم جبار؛ خوب این پیام ملاطفت غرب را درک کرد و تصمیم گرفت همچنان به غرب نفت بدهد و در عوض؛ با آزادی کامل مردمش را قصابی و برای همسایگانش قلدری کند.

همه می‌شناسند این فرد را، این دیکتاتور کسی نبود جز صدام حسین.

آمریکا و متحدانش آنقدر مستقیماً" بر روی صدام شرط بندی کردند که نهایتاً عامل آن شد که صدام در سال ۱۹۹۰ میلادی به کویت حمله کند.

حمله به کویت همان و کلید خوردن "جنگ‌های بی انتهای" خاورمیانه هم همان.

امروز نه فقط منطقه خاورمیانه؛ که کل جهان از دست دستگاه سیاست خارجی غرب می نالد.

۳۰ سال از آن واقعه می‌گذرد و امروز هم مقامات عالیرتبه و سیاستمداران دارند کورکورانه همان اشتباهات را تکرار می‌کنند.

امروز ولیعهد عربستان "‌محمد بن سلمان" مرتکب جنایات گسترده می‌شود و دولت‌های غربی نسبت به آن اظهار بیزاری می‌کنند. قتل "جمال خاشقچی" ستون نویس "‌واشنگتن پست"؛ شکنجه کردن زنانی که خواهان احقاق حقوق از دست رفته شأن هستند و زندانی کردنشان، بمباران یمن. همه و همه جنایاتی است که همه سیاستمداران دنیا تنفر شأن را نسبت به آن ابراز کرده‌اند.

اما همین رهبران هفته پیش در اجلاس سران "گروه ۲۰" در اوزاکای ژاپن دور بن سلمان حلقه زدند و با او عکس یادگاری گرفتند. این اقدام را تنها "دونالد ترامپ"رئیس جمهوری آمریکا انجام نداد؛ نخست وزیران و رؤسای جمهور دموکراسی‌های بزرگ اروپایی هم ابایی در انجام این عمل از خود نشان ندادند.

جی 20 / ترامپ و بن‌سلمان

اگر از همه این رهبران بپرسیم چرا؟؛ پاسخ خواهند داد: چون بن سلمان دارد عربستان را مدرنیزه می‌کند. با افراط گرایی می جنگد. متحد ما و اسرائیل است و گزینه جایگزین او (آلترناتیو)؛ حاکمی خواهد بود به مراتب بدتر.

"اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل در پرونده قتل خاشقچی در تحقیقات پنج ماهه خود از این جنایت به این نتیجه رسیده است؛ "آقای خاشقچی قربانی یک قتل عمد، از پیش طراحی شده و خارج از محدوده قانون بوده است و دولت عربستان مسئول آن است و محمد بن سلمان هم تقریباً همدست این عملیات و همدست لاپوشانی شدن حقیقت ماجراست".

اما یک سکوت معنادار در محافل رسمی بین المللی در قبال این تحقیقات حاکم است.

"‌آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل که مشهور به حجب و کمرویی است به درخواست کالامارد برای انجام تحقیقات قانونی پاسخ نداد و حتی با او ملاقات هم نکرد. اروپا هم سکوت کرد. ترامپ هم در حاشیه اجلاس سران "گروه ۲۰" با بن سلمان صبحانه خورد و گفت: "او دارد یک کار خارق العاده انجام می‌دهد".

امید می‌رود مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه قانونگذاری و مدیر اداره اطلاعات ملی را موظف کند همه افرادی که مسئول قتل خاشقچی هستند را شناسایی و معرفی کنند تا آنها از دریافت ویزای ورود به آمریکا محروم شوند. کمیته روابط خارجی سنا هم انتظار می‌رود در این هفته مصوبه‌های دیگری در این زمینه تصویب کند.

اما تا زمانی که ترامپ رئیس جمهور است، به نظر نمی‌رسد محمد بن سلمان مستقیماً از جانب آمریکا تحریم شود. تمام مصوبات کنگره یا این اجازه را به ترامپ نمی‌دهد و یا این قدرت را به او نمی‌دهد که در این زمینه اقدامی انجام دهد.

همچون صدام حسین؛ محمد بن سلمان هم فهمیده است معاف از مجازات است.

تمام زنانی که او دستور شکنجه شأن را داده است، هنوز در زندان اند. هواپیماهایش همچنان دارند یمن را بمباران می‌کنند. او گام‌های اولیه را برای بدست آوردن سلاح هسته‌ای برداشته است.

همه اینها از آن روی است که دولت‌های غربی جلوی او را نگرفته‌اند.

اما دیر یا زود روزی خواهد رسید که مجبور شوند چنین اقدامی را با صرف هزینه‌ای بس گزاف تر انجام دهند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند