کدخبر: ۲۹۳۶۹۳ لینک کوتاه

«اقتصادنیوز» نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا را بررسی کرد

افول تدریجی بایدن و سندرز، صعود آرام هریس و وارن

اقتصادنیوز: رقابت‌های درون‌حزبی نامزدهای حزب دموکرات برای انتخاب کاندیدای نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، با پیشتازی جو بایدن ادامه دارد. اما روند کلی نظرسنجی‌ها و نمودار میانگین میزان محبوبیت‌ کاندیداها حاکی از افول تدریجی جو بایدن و برنی سندرز از یک سو، و رشد آرام کامالا هریس و الیزابت وارن از سوی دیگر است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز گذشته نتایج نظرسنجی مشترک NBC News و Wall Street Journal منتشر شد و مطابق آن جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا با 26% همچنان پیشتاز کاندیداهای حزب دموکرات است. این در شرایطی است که سه رقیب اصلی جو بایدن در جناح چپ حزب جای دارند و به نوعی بخش عمده پایگاه رای حامیان جناح چپ حزب دموکرات میان این سه کاندیدا تقسیم شده است.

الیزابت وارن، سناتور چپ‌گرای ایالت ماساچوست با 19% به جایگاه دوم صعود کرده و از کامالا هریس که در آخرین نظرسنجی‌ها به رتبه دوم صعود کرده بود پیشی گرفته است. به گزارش MSNBC این بهترین نتیجه الیزابت وارن در نظرسنجی‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها بوده است. 

کامالا هریس، سناتور ایالت کالیفرنیا پس از درخشش در شب مناظره به خاطر طرح انتقادات تند نسبت به عملکرد گذشته جو بایدن در نظرسنجی Quinnipiac میزان آرای خود را به 20 درصد رسانده و فاصله‌اش با بایدن را به 2 درصد کاهش داده بود. اما هریس اینبار و در نظرسنجی اخیر به رقم 13% رسیده است و اندکی بالاتر از برنی سندرز، سناتور سوسیالیست ایالت ورمانت در جایگاه سوم قرار دارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا

میانگین ۸ نظرسنجی در ۱۰ روز اخیر (۲۸ ژوئن تا ۹ ژولای) نشان می‌دهد که بایدن با فاصله ۱۲ درصدی در رتبه نخست است و برنی سندرز همچنان رتبه دوم را در اختیار دارد. اما فاصله سندرز با تعقیب‌کنندگانش هریس و وارن به کمترین میزان خود رسیده است.

ارقام میانگین مذکور، حاکی از اختلاف 12 درصدی جو بایدن با نفر دوم یعنی برنی سندرز است. 

1. جو بایدن 27%

2. برنی سندرز 15%

3. کامالا هریس 14.8%

4. الیزابت وارن 14.4%

5. پت بوتجیج 5.3%

انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا

در تصویر زیر نتایج چهار نظرسنجی اخیر رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها قابل مشاهده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا

افول پیرمردها، افزایش امید زنان

نکته قابل تامل در روند نظرسنجی‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها افول تدریجی دو پیرمرد سفیدپوست راست و چپ حزب دموکرات یعنی جو بایدن و برنی سندرز است.

در میان کاندیداهای دموکرات بایدن و سندرز شناخته شده‌ترین چهره‌ها در سطح ملی هستند. جو بایدن که پیش از اعلام کاندیداتوری نیز در همه نظر‌سنجی‌ها پیشتاز بود، با ورود به رقابت‌ها محبوبیتش افزایش یافت، اما با جدی‌تر شدن جدال نامزدها، بخصوص پس از دور اول مناظره‌ها روند کلی محبوبیت وی وارد سیر نزولی شد.

سناتور برنی سندرز نیز وضعیت مشابهی داشته و نمودار کلی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت وی در ماه‌های اخیر روند کاهشی پیدا کرده است.

در عوض الیزابت وارن و کامالا هریس که دور اول مناظره‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشتند و ستاره دموکرات‌ها لقب گرفتند، روی مدار صعودی با شیب ملایم جایگاه خود را ارتقا داده‌اند. 

نمودار وضعیت نامزدهای دموکرات در نظرسنجی‌ها از ژانویه ۲۰۱۹ تا کنون به شرح تصویر زیر است.

* این نمودار بر اساس میانگین کمی و کیفی نظرسنجی‌های معتبر ترسیم شده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا* روند نزولی جو بایدن (رنگ سبز) و برنی سندرز (رنگ آبی)، همراه با رشد آرام کاملا هریس (نارنجی) و الیزابت وارن (قهوه‌ای) بخوبی قابل مشاهده است.

نظرسنجی انتخابات نهایی؛ بایدن ترامپ را شکست می‌دهد

نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات نهایی میان دونالد ترامپ و یکی از نامزدهای مطرح دموکرات نشانگر شکست ترامپ در مقابل جو بایدن و برنی سندرز است. این دو چهره مجرب دموکرات در صورت رویارویی با دونالد ترامپ وی را شکست خواهند داد، با این تفاوت که جو بایدن توانسته است یک حاشیه امن نسبی در نظرسنجی‌ها ایجاد کند اما سایر کاندیداها در مواجهه با ترامپ با اختلاف بسیار کم جلو یا عقب هستند.

انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا

نویسنده: علی آزادی

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند