کدخبر: ۳۰۰۲۷۵ لینک کوتاه

سیاست‌مدار فرانسوی در توئیتر خود نوشت؛

فرانسه و ایران، قربانی سیاست دوگانه امریکا

ژنته درباره اجلاس سران «گروه ۷» که امروز (دوشنبه) در بیاریتز به کار خود پایان می دهد، نوشت: آنچه این اجلاس را تفسیر می کند این است که ما باید با یکدیگر گفت وگو کنیم حتی وقتی که موافق هم نیستیم.

به‌گزارش اقتصادنیوز «آن ژنته» امروز (دوشنبه) در حساب توئیتر خود نوشت: ما قربانی یک سیاست آمریکایی هستیم که ما را برای دور شدن از ایران سوق می دهد.

وی تاکید کرد: دوگانگی گفتار آمریکا نگران کننده است.

این اظهارنظر بدنبال آن صورت می گیرد که با وجود اعلام «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در روز گذشته (یکشنبه) مبنی بر توافق رهبران «گروه 7» برای ارسال پیام از سوی وی به ایران به نمایندگی از این گروه، دونالد ترامپ این توافق را رد کرد.

مکرون روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبر فرانسه در باره این توافق گفت که رهبران «گروه 7» در مورد آنچه می خواستند به طور مشترک به ایران اعلام کنند، به توافق رسیدند.

پیش از این هم خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک در ریاست جمهوری این کشور نوشت که مکرون پیام سران «گروه ۷» را به ایران منتقل می کند.

این خبرگزاری بدون اشاره به نام منابع خود افزود: رهبران «گروه ۷» توافق کردند که رئیس جمهوری فرانسه و میزبان این نشست پیامی به ایران ارسال کند.

در همین حال ترامپ سعی کرد تا صحت توافق نظر در «گروه ۷» برای ارسال پیامی مشخص به تهران را زیر سئوال ببرد و گفت: "من در باره این موضوع صحبتی نکردم."

وی با این حال افزود که مشکلی با تلاش‌های میانجیگرایانه امانوئل مکرون یا آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن در این موضوع ندارد.

ترامپ همچنین گفت که مانع گفت وگوی دیگران با ایران نمی شود. آنها می توانند این کار را بکنند اما این را هم اضافه کرد که او رویکرد و تماس خود را خود داشت.

ژنته همچنین درباره اجلاس سران «گروه 7» که امروز (دوشنبه) در بیاریتز به کار خود پایان می دهد، نوشت: آنچه این اجلاس را  تفسیر می کند این است که ما باید با یکدیگر گفت وگو کنیم حتی وقتی که موافق هم نیستیم.

وی افزود: جز با گفت وگوی رو در رو هرگز به بهترین نحو مبادله دست نخواهیم یافت.

چهل وپنجمین اجلاس سران کشورهای «گروه ۷» با حضور رهبران ایالات متحد آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، ژاپن و کانادا روز شنبه هفته جاری در بیاریتز فرانسه گشایش یافت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند