کدخبر: ۳۰۱۰۴۸ لینک کوتاه

«خانه‌های کودک» سراهای محله غیر استاندار و ناایمن هستند

اقتصادنیوز : یک عضو شورای شهر تهران گفت: خانه‌های کودک فضای غیراستاندارد، ناایمن و غیربهداشتی است که باید در خصوص آن تصمیم‌گیری اصولی شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، شهربانو امانی رئیس کمیته ایمنی و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا فضاهای خانه‌های کودک در سراهای محله، مورد نظارت قرار نمی‌گیرد در حالی که برخی از این خانه های کودک دچار مشکلات اساسی هستند، گفت: خانه‌های کودک، فضاهای غیراستاندارد، ناایمن و غیربهداشتی هستند که در ظاهر این است که وظیفه شهرداری، ایجاد و تأسیس مهدکودک نیست و ظاهراً گفته شده این خانه‌ها برای رفاه حال مادرانی است که در کلاس‌های آموزشی سراهای محله شرکت کرده و گفته می‌شود که تنها چند ساعت کودکان را نگهداری می‌کنند.

وی ادامه داد: این خانه‌های کودک مورد بازدید، بازرسی و کنترل دوره‌ای قرار نمی‌گیرند و کاملاً غیراستاندارد اداره می‌شوند؛ به جز مشکلات فیزیکی، مربیان و کودک‌یاران نیز مشخص نیست آیا شاخص‌ها و استانداردهای کودک‌یاری را دارند یا خیر. اگر سراهای محله تأکید دارند که خانه کودک داشته باشند، باید قوانین تأسیس مهدکودک را از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری رعایت کنند. در حال حاضر این فضاها از لحاظ بهداشت ایمنی مشکل دارد اما تأکید می‌شود که این خانه‌های کودک با مهدکودک متفاوت است.

رئیس کمیته ایمنی و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که بارها با خانه‌های کودکی برخورد شده که بیش از هشت ساعت نیز کودکان را نگهداری می‌کنند، گفت: اگر قرار است ما کودکانمان را به طور کامل در دست افراد امین بسپاریم، باید خانه‌های کودک قوانین تأسیس مهدکودک که توسط بهزیستی تنظیم شده را پیروی کنند وگرنه ادامه فعالیت خانه‌های کودک باید مورد بازنگری قرار گیرد. درخواست شده گزارشی در خصوص وضعیت ایمنی این خانه‌های کودک به شورا ارائه شود که تهیه و به شورا نیز ارسال شده است و در حال بررسی این گزارش هستیم.

  به گفته کارشناسان پنج خطر مرتبط با سراهای محله شناسایی شده از جمله خطرات مرتبط با عوامل انسانی، خطرات مرتبط با مواد شیمیایی، خطرات موجود در محیط، خطرات مرتبط با عوامل محیطی و خطرات مرتبط با تجهیزات. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند