کدخبر: ۳۰۲۴۱۷ لینک کوتاه

آمریکن‌کانسرواتیو:

حرف‌های پمپئو درباره برجام را جدی نگیرید

اقتصادنیوز؛ نشریه آمریکن کانسرواتیو در گزارشی به بررسی دلیل کاهش تعهدات برجامی ایران پرداخت و نوشت: هرگز نباید ارزیابی پمپئو از برجام را جدی گرفت زیرا او همواره مخالف سرسخت برجام بوده است.اما باید این نکته را گفت که انتقادات پمپئو از برجام، کارائی این توافق را نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ آمریکن کانسرواتیو نوشت:

«

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر در هفته جاری به بیان اظهاراتی در مورد برجام پرداخت و گفت: یکی از نقاط ضعف برجام این است  که هر محدودیتی که در آن مشخص شده، در  یک دقیقه به راحتی قابل بازگشت است. ایران به راحتی  میزان غنی‌سازی سانتریفیوژ‌ها را بالاتر و بالاتر می‌برند. این یک توافق شکست‌خورده و احمقانه بود. 

اما این گفته پمپئو درست نیست. محدودیت‌هایی در برجام اعمال شد و ایران انتخاب کرد که این محدودیت‌ها را بپذیرد تا نشان دهد برنامه هسته‌ای آن‌ها صلح‌آمیز است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۵ بار تأیید کرد که آن‌ها به این محدودیت‌ها قائل هستند.اما آمریکا از برجام خارج شد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت، اما بازهم ایران  یک سال به تعهدات خود در چارچوب برجام به طور کامل عمل کرد. ایران در زمان فعلی هم تا حد زیادی به تعهدات خود پایبند است باید بدانیم بعد  از خروج ترامپ از برجام ایران نیز می‌توانست به راحتی از برجام خارج شود اما این کار را نکرد اکنون نیز بخشی ار تعهدات خود را کاهش داده است. چرا که آمریکا فشار‌های زیادی را به ایران تحمیل کرده است و تعهدات خود را نقض کرده است. آمریکا به فشار  اقتصادی علیه ایران ادامه می‌دهد و می خواهد از این طریق ایران را مجبور کند از این توافق خارج شوند. اقدامات اخیر ایران نتیجه تصمیمات ترامپ است. ترامپ خواهان نابودی برجام است. تا قبل از این که ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا شود برجام یک توافق خوب و دستاوردی بزرگ بود.

هرگز  نباید ارزیابی پمپئو  از برجام را جدی گرفت زیرا او همواره  مخالف سرسخت برجام بوده  است.اما باید این نکته را گفت که انتقادات پمپئو از برجام، کارائی این توافق را نشان می‌دهد، برجام یک توافق کارآمد است که با جنگ مقابله می‌کند.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند