کدخبر: ۳۰۷۱۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی وضعیت تولید خودرو در نیمه دوم سال

​اقتصاد نیوز:تولید خودرو در نیمه ابتدایی سال با نوسانات مختلفی روبرو شد و در حالیکه دولت یک وام ۴ هزار میلیارد تومانی با زمان بازپرداخت نامعلوم به خودروسازان داده بود ولی کاهش تولید را در آمار خودروسازان مشاهده کردیم. حالا نیمه دوم سال آغاز شده و باید دید که تولید خودرو در این ۶ ماه چگونه پیش خواهد رفت و آیا می‌توان به بهبود وضعیت امیدوار بود؟

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، تولید خودروسازان در نیمه ابتدایی سال با کاهش 30 درصدی روبرو شده و این در حالیست که شنیده‌ها حاکی از این بود که با تسهیلات 4 هزار میلیارد تومانی شاهد بهبود تولید باشیم. خودروسازان در حالی این کاهش تولید را ثبت کردند که تقاضا بسیار بالا بود و تعهدات سال گذشته خود را نیز عملی نکرده بودند و انتظار می‌رفت که این کاهش رخ نداده و حتی شاهد افزایش تولید باشیم.

ایران‌خودرو و سایپا خودروسازان فروش فوری سایپا و ایران‌خودرو خودروسازان ایران‌خودرو و سایپا شرکت برتر استانداردهای 85 گانه خودروهای داخلی قیمت خودروها خودروهای داخلی قیمت رسمی پراید خودرو سایپا و ایران‌خودرو خودروهای داخلی سهام ایران‌خودرو و سایپا خرید و فروش خودرو خودروساز خودروسازی قیمت خودرو فروش فوریاز سوی دیگر این کاهش تولید در حالی رخ داده که قطعا وضعیت خودروسازان نسبت به سال 97 بهتر شده و خبری از نوسانات ارزی نیز نیست و همه ارگان‌ها با خودروسازان همکاری کردند. حالا وزارت صمت معتقد است که در نیمه دوم سال جاری به جایی خواهد رسید که نه تنها کاهش تولید نداشته باشیم بلکه افزایش تولید 20 درصدی را ثبت خواهیم کرد تا از برنامه ریزی‌های انجام شده عقب نمانیم.

این ادعای تولید در صورتی محقق خواهد شد که 30 درصد کاهش تولید نیمه ابتدایی سال نیز جبران شود چرا که طبق گفته‌های مسئولین در سال 98 چیزی در حدود 1 میلیون خودرو لازم داریم که با توجه به وضعیت تولید شرکت‌های خودروساز، رسیدن به این عدد تقریبا غیرممکن است! گفتنی است که 1 میلیون خودرو صرفا برای نگه داشتن وضعیت فعلی و تحویل خودروهای فروخته شده است و کاری به تقاضای جدید بازار نیز نداریم!

خودروسازان خودروسازی بازار خودروی عراق قیمت قطعات یدکی خودرویکی از توجیهات عجیب خودروسازان وجود تعطیلات نوروزی و تابستانی است که به نظر می‌رسد مطرح کردن این دلایل چیزی جز تحمیق مخاطب نیست چرا که اولا تعطیلات مذکور به اندازه‌ای نیست که کاهش تولید 30 درصدی را به همراه داشته باشد و از سوی دیگر اینکه باید از خودروسازان پرسید مگر در این تعطیلات به صورت کامل کارتان را تعطیل کردید؟! سوال بعدی اینجاست که چرا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و …. شاهد افزایش تولید نبودیم و تلاشی برای جبران نکردید؟ در صورتی که همگان می‌دانند شما با ظرفیت خالی در حال کار هستید!

البته بدیهی است که حذف بسیاری از خودروهای مونتاژی از خط تولید این شرکت‌ها موثر بوده ولی بدیهی است که تولید تیبا، ساینا، پراید، پژو، سمند و … به راحتی جایگزین این خودروها شده و با توجه به نیاز بازار، به فروش می‌رسید. همچنین از دیگر دلایل گفته شده برای کاهش تولید خودرو بحث قیمت‌گذاری توسط دولت است ولی این در حالی است که قیمت‌گذاری دولت در اکثر مواقع به نفع خودروسازان بوده و در صورتی که دولت این اقدام را انجام نمی‌داد در حال حاضر باید با قیمت‌های پایین‌تری اقدام به فروش خودرو می‌کردند!

تولیدبه نظر می‌رسد که پرداخت 7 هزار میلیارد تومان باقیمانده از تسهیلات وعده داده شده تنها راه باقیمانده برای افزایش تولید خودرو در نیمه دوم سال خواهد بود چرا که خودروسازان به قدری تنبل شده‌اند که راه‌های جایگزین را دنبال نکرده و به دریافت پول از دولت عادت کرده‌اند. از سوی دیگر اینکه خودروسازان که حالا بیش از 30 هزار میلیارد تومان زیان و بدهی دارند، به قول معروف این موضوع را “آب از سر گذشته” می‌دانند و به بدیهی‌ترین راه ممکن یعنی دریافت پول از بیت المال اکتفا می‌کنند!

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند